Każdy sprzęt elektroniczny ma z reguły określony czas żywotności. Po pewnym czasie poszczególne elementy czy podzespoły – wskutek eksploatacji – zaczynają zwyczajnie odmawiać posłuszeństwa. Naprawa uszkodzonego sprzętu nie zawsze jest opłacalna, a czasami – wręcz niemożliwa. Pozostaje więc nam odłożyć więc takie urządzenie w ciemny kąt i zapomnieć na lata, lub spróbować się go pozbyć – tutaj jednak rodzą się pewne problemy, ponieważ sprzęt i części elektroniczne nie mogą zostać potraktowane tak, jak pozostałe odpady.
Co grozi za wyrzucenie sprzętu elektronicznego w nieodpowiednim miejscu?
Pozbycie się sprzętu elektronicznego lub poszczególnych jego elementów w miejscu do tego nieprzeznaczonym może skutkować nałożeniem na nas kary pieniężnej. Kodeks prawny przewiduje, że kwota ta wynosić może nawet do 5 tysięcy złotych. Co jednak równie ważne – w wielu urządzeniach i elementach elektrycznych znajdują się groźne i rakotwórcze substancje. Choć nie są dla nas w żaden sposób niebezpieczne podczas codziennego użytkowania, tak pozostawione same sobie mogą doprowadzić do degradacji okolicznego środowiska.
Gdzie i jak można pozbyć się elektrośmieci?
Każdy sklep z elektroniką ma obowiązek przyjąć – nieodpłatnie – przyjąć zużyty lub uszkodzony sprzęt elektroniczny. Podobnie sprawa wygląda w przypadku serwisów, jeżeli okaże się, że naprawa danego sprzętu jest niemożliwa lub zwyczajnie nieopłacalna, tego rodzaju punkt jest również zobowiązany przyjąć takowy sprzęt. Warto również zwrócić uwagę na to, że w każdej gminie powinien znajdować się odpowiedni punkt zbiórki elektrośmieci – jeżeli więc nie mamy możliwości zostawienia sprzętu w sklepie, zasięgnijmy informacji u przedstawicieli władz gminy. Jeżeli posiadamy sprawny sprzęt elektroniczny, ale zwyczajnie chcemy zakupić nowszy model – niektóre sklepy są w stanie przyjąć taki sprzęt i dodatkowo zaproponować rabat w zakupie nowego urządzenia.