Ukruszony ząb to nie tylko kwestia czysto estetyczna, lecz sytuacja, która może w realnym stopniu zagrozić naszemu zdrowiu. Ułamanie czy częściowe ukruszenie zęba może być spowodowane wieloma czynnikami – od trafienia na twardy obiekt w posiłku, po braki niektórych witamin oraz minerałów czy rozwijającą się w jamie ustnej próchnicę. Bez względu na to, co było przyczyną takiego zdarzenia – konieczna jest natychmiastowa wizyta u dentysty. W żadnym wypadku nie powinniśmy ratować się stosowaniem domowych metod – takie po prostu nie istnieją.
Jak dochodzi do ukruszenia zęba?
W większości przypadków – ukruszenia zęba jest urazem czysto mechanicznym, do którego doszło w wyniku, na przykład, ugryzienia twardego obiektu, upadku i uderzenia o powierzchnię, po próchnicę czy niedobory niektórych minerałów oraz witamin.
Jak postąpić w przypadku ukruszenia zęba?
W przypadku ukruszenia zęba, w pierwszej kolejności powinniśmy czym prędzej zarejestrować wizytę u stomatologa. Zdecydowanie darujmy sobie poszukiwanie rozwiązań na własną rękę, ponieważ możemy jedynie pogorszyć i tak już złą sytuację. Pocieszającą kwestią jest to, że w przypadku zębów 1-3, a więc siekaczy i kłów, ich rekonstrukcja jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak więc wypełniany jest ukruszony ząb? Najczęściej stosuje się wypełnianie kompozytowe, odbudowę przy zastosowaniu licówek, czy zastosowanie specjalnej koronki. A co w przypadku, gdy dojdzie do ukruszenia zęba, a leczenie nie jest w takim przypadku refundowane? W przypadku lekkich ukruszeń – czeka nas wydatek rzędu kilkuset złotych za pojedynczy ząb. Kwota ta jednak może różnić się w zależności od wybranej metody uzupełniania ubytku.