Zdrowa, prawidłowo rosnąca płytka paznokciowa ma kolor jasnoróżowy, jest też błyszcząca i gładka. Gdy zauważymy zmiany powodujące odchylenia od tego stanu takie jak żółte przebarwienia na paznokciach, należy reagować jak najszybciej. Te niepozorne objawy mogą bowiem świadczyć nawet o groźnych chorobach toczących się w innych częściach naszego organizmu. Jakie to choroby? I jakie inne podłoża mogą być przyczyną omawianego problemu?
Dlaczego mam żółte przebarwienia na paznokciach u nóg lub rąk?
Pierwszą z przyczyn, przez którą może się pojawić żółta plamka pod paznokciem, jest grzybica dotykająca zdecydowanie częściej nóg niż rąk. W jej przebiegu dochodzi do zakażenia paznokci przez dermatofity, co prowadzi do zmiany barwy paznokci, ale też do ich pogrubienia się i zwiększonej kruchości. Co ważne, w przebiegu grzybicy paznokcie mogą przybierać barwę żółtą, ale też białą czy brunatną. Jeśli chodzi o kolejną z chorób – łuszczycę – w niej żółte pod paznokciem występuje najczęściej w towarzystwie zwiększonego rogowacenia się tkanek budujących płytkę paznokciową oraz punktowo ułożonych wgłębień noszących nazwę objawu naparstka.
Inne podłoże jakie mają zżółknięte paznokcie to podłoże związane z chorobami endokrynologicznymi, zwłaszcza chorobami tarczycy. Przy jej niedoczynności oprócz żółtego koloru paznokci zauważymy także ich łamliwość i spore zmatowienie. Z kolei zakażenie paznokcia pałeczką ropy błękitnej sprawi, że będzie miał on barwę żółto-zieloną bądź niebiesko-zieloną której będzie towarzyszyć między innymi zaczerwienienie i opuchnięcie wałów okołopaznokciowych.
Oczywiście nie jest to pełna lista schorzeń, przez które mogą się u nas pojawić żółte plamy na paznokciach u nóg i rąk. Warto do niej dodać także atopowe zapalenie skóry (AZS), alergie, cukrzycę, zakażenia bakteryjne, żółtaczkę, a także choroby płuc, nerek czy wątroby. Co więcej, powyższe zmiany częściej obserwują u siebie także palacze. Z kolei osoby starsze będą niekiedy cierpiały na tak zwany zespół żółtych paznokci, w których oprócz zmianu koloru płytki paznokciowej obserwowane będą obrzęki limfatyczne kończyn dolnych oraz przewlekłe zaburzenia pracy układu oddechowego.
Na koniec dodajmy, że także leczenie farmakologiczne może wywoływać żółte plamy na paznokciach. Jeśli przyjmujemy leki z beta karotenem czy na przykład antybiotyki stworzone na bazie tetracykliny, możemy się spodziewać pojawienia się powyższego objawu. Bez względu jednak na przyczynę, wszystkie niepokojące nas zmiany na paznokciach warto skonsultować z dermatologiem.