By móc prawnie poruszać się samochodem osobowym po Polskich drogach, niezbędne jest posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli potocznie zwanego OC. Jeżeli będziemy sprawcami kolizji drogowej lub wypadku, pieniądze dla osoby poszkodowanej zostaną wypłacone z polisy, a nie bezpośrednio z naszej kieszeni. Sama polisa jest również przypisana tylko i wyłącznie do jednego pojazdu, jeżeli więc jesteśmy właścicielami większej ilości, zmuszeni będziemy do zakupu nawet kilku, oddzielnych polis. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, ile kosztuje OC – jest to jednak zależne od ogromnej ilości czynników.
Kwestie, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC.
Jest wiele kwestii, które wpływają na wysokość składki OC podczas jej obliczania. Wymienić możemy między innymi typ auta, jego datę produkcji czy pojemność silnika. Bazując na różnych analizach, niższymi stawkami OC mogą cieszyć się właściciele relatywnie nowych pojazdów, a więc tych, które wyprodukowane zostały przed 2015 rokiem. Koszt ubezpieczenia OC jest także uzależniony od wieku kierowcy, doświadczenia za kierownicą czy nawet płci lub rodzaju wykonywanego zawodu.
Jak można uzyskać niższą stawkę ubezpieczenia OC?
Z wysokimi kosztami ubezpieczeń OC borykać się muszą przede wszystkim świeżo upieczeni kierowcy, dlatego w ich przypadku korzystne będzie, podczas zakupu pojazdu, wskazanie współwłaściciela z większym stażem za kierownicą. Specjalnymi zniżkami mogą się także pochwalić kierowcy, którzy nie spowodowali żadnej kolizji lub wypadku na przestrzeni określonej ilości lat.