Do pewnego momentu głównym kosmetykiem wykorzystywanym do tonizacji i przywracania naturalnego pH skórze był tonik, stanowiący połączenie różnych roślinnych ekstraktów i substancji aktywnych. Od kilku lat coraz chętniej wybieranymi kosmetykami do tej roli są hydrolaty. W jaki sposób powstają? Czym się różnią od toniku? Jak je stosować? Sprawdź!
Hydrolat – co to takiego?
Hydrolaty cieszą się niesłabnącą popularnością w pielęgnacji. Trudno się dziwić, gdyż posiadają wiele zastosowań, o czym za moment. Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest hydrolat?
Inna nazwa hydrolatów to wody kwiatowe lub roślinne. Powstają w wyniku destylacji olejków eterycznych przy użyciu pary wodnej. Co ciekawe, przez pewien czas były uważane za odpad technologiczny. Dopiero po pewnym czasie odkryto, że hydrolaty posiadają właściwości, które okazują się przydatne w pielęgnacji twarzy, ciała, a nawet włosów! Innymi słowy: hydrolaty to mocno rozcieńczone esencje roślinne o delikatnym, często niewyczuwalnym zapachu (w przeciwieństwie do skoncentrowanych olejków eterycznych, z których pochodzą).
Hydrolaty i ich zastosowanie
Kiedyś niedoceniane, dziś znajdziesz je w każdej drogerii. Hydrolaty posiadają wiele zastosowań i mogą okazać się nieocenionym produktem w Twojej pielęgnacji. Oczywiście warto pamiętać, że działanie hydrolatu jest ściśle określone przez olejek eteryczny, z którego powstaje. Stąd inne właściwości będzie posiadał hydrolat z geranium, a inne hydrolat z kwiatu pomarańczy. Te produkty możesz wykorzystać jako:
- tonik – hydrolaty posiadają właściwości tonizujące i przywracające pH skóry;
- składnik maseczek – świetnie zastąpi wodę, którą zwykle dodajemy do glinki;
- tonik/wcierkę do skóry głowy – nawilży włosy i wzmocni ich cebulki;
- mgiełkę do twarzy – ukojenie w upalne dni;
- bazę do stworzenia domowych kosmetyków.
Jak możesz zauważyć, hydrolaty to naturalne kosmetyki, które świetnie sprawdzą się jako samodzielny produkt, jak i składnik kosmetyków domowej roboty.
Jaki hydrolat wybrać?
Choć hydrolaty to naturalne produkty, które posiadają wiele korzyści dla naszej skóry, przy wyborze odpowiedniego warto kierować się ich właściwościami. Może się bowiem okazać, że działanie danego hydrolatu jest zbyt intensywne dla naszej skóry lub ją podrażniać. Poniżej prezentujemy kilka propozycji:
- hydrolat z kwiatu pomarańczy – koi, nawilża, relaksuje. Wykazuje działanie przeciwzapalne i regulujące;
- hydrolat różany – łagodzi podrażnienia, redukuje zaczerwienienia. Odpowiedni dla skóry reaktywnej i naczynkowej;
- hydrolat z mięty pieprzowej – reguluje wydzielanie sebum, idealny w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Koi i odświeża skórę. Idealny wybór na letnie upały;
- hydrolat geraniowy – wykazuje działanie antyseptyczne i nawilżające. Reguluje pracę gruczołów łojowych, poprawia mikrokrążenie. Świetny dodatek w pielęgnacji skóry naczynkowej, wrażliwej;
- hydrolat z drzewa sandałowego – zapewnia odżywienie i nawilżenie. Odpowiedni dla skóry pozbawionej jędrności.
Hydrolaty mogą wyglądać niepozornie, jednak kryją w sobie wiele korzyści dla naszej skóry. Jaki jest Twój ulubiony?