Przyprawy towarzyszą nam na co dzień. Używamy ich niemal codziennie. To dzięki nim potrawy przez nas przygotowywane są smaczne i mają pożądany przez nas kolor. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z ich prawdziwej wartości? Ile tak naprawdę kosztują najdroższe przyprawy świata? Jakie to w ogóle są przyprawy?
Najdroższe przyprawy – szafran
Szafran pochodzi z Azji. Kosztuje naprawdę sporo, gdyż kilogram tej przyprawy jest wart aż 20 000 złotych. Dlaczego szafran jest aż tak drogi? Wpływ na jego cenę ma to, że można go znaleźć wyłącznie w jednej odmianie krokusa. Ponadto jego zbiory trwają tylko dwa tygodnie. Produkcja szafranu też nie należy do najtańszych. Po zebraniu suszony jest on w specjalnych siatach, a następnie umieszczany nad małym ogniem. Spędza tak około 10-12 godzin w temperaturze 30-35 stopni Celsjusza. Na koniec wysuszony już szafran zamykany jest szczelnie w szklanych pojemnikach.
Dzięki takiemu procesowi produkcji szafran ma niezapomniany i bardzo intensywny aromat. Dodawany jest do różnego rodzaju dań. W naszym kraju tę najdroższą przyprawę dodaje się do ryb, ciast wielkanocnych oraz flaków. W Hiszpanii szafranu dodaje się do paelli, a w kuchni arabskiej wykorzystywany jest do przyrządzenia kawy, chleba lub słodyczy.
Wanilia, czyli druga najdroższa przyprawa świata
Jak widzimy najdroższe przyprawy to różnego rodzaju aromaty i smaki. Wanilia należy do tych słodkich. Kilogram dobrej jakości wanilii może kosztować około 1200 złotych. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, w trakcie przygotowywania potraw, gdyż używamy tylko jej szczyptę. Ta przyprawa pochodzi z Meksyku. Jest tak droga, gdyż każdy zarodek wanilii zapylany jest ręcznie. Ciekawostką jest to, że świeża laska wanilii nie ma w ogóle zapachu. Uwalnia się on dopiero po jej fermentacji. Wtedy też zmienia się jej kolor. Laska staje się brązowa.
Te najdroższe przyprawy wykorzystuje się nie tylko w cukiernictwie, lecz także w branży kosmetycznej. Perfumy o zapachu wanilii są jednymi z najpopularniejszych na świecie.
Najdroższe przyprawy świata – kardamon na trzecim miejscu
Kardamon występuje w Chinach, Indonezji, na Półwyspie Indyjskim oraz na Cejlonie. Jest to nie tylko jedna z droższych przypraw. Kardamon jest bowiem także najstarszą przyprawą świata. Jego ziarna są tak naprawdę nasionami rośliny z rodziny imbirowatych. Za jego kilogram zapłacimy około 300 złotych. Ma bardzo intensywny korzenny aromat. W związku z tym wykorzystywany jest do przyprawiania kawy. To jednak nie jest jego jedyne zastosowanie. Najczęściej używany jest on bowiem w kuchni indyjskiej.