Ciemne pomieszczenia bywają problematyczne dla domowników. Mała ilość światła naturalnego sprawia, że wydają się one mniejszymi niż są w rzeczywistości. W takich wnętrzach można się poczuć ospale i bez energii do życia. Przestrzenie, które są ciemne, da się jednak rozświetlić za pomocą właściwie dobranych lamp.
Jak zatem oświetlić ciemne z natury wnętrza, a jak te, które zaaranżowano, korzystając z czarnych odcieni? Podpowiadamy!
Ciemny przedpokój – niezbędne rozświetlenie
Najczęściej niewymiarowymi i ciemnymi przestrzeniami są przedpokoje. Przestrzenie, które rzadko kiedy mogą liczyć na dostępność światła naturalnego. Stają się zatem nie tylko ciemne, ale i mało komfortowe w codziennym użytkowaniu. Można to zmienić, montując odpowiednio dobrane oświetlenie.
W ciemnych, wąskich, małych i ciasnych przedpokojach świetnie sprawdzają się plafony, które należą do lamp o minimalistycznych i płaskich konstrukcjach. Można je montować na sufitach, ale i na ścianach. Dostępne są w wielu wersjach, które nie tylko równomiernie oświetlają, ale i swoją stylistyką wpisują się w różne aranżacje. Ciekawe modele można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.
Ciemny pokój dzienny – jak go rozświetlić?
W pokoju dziennym czy też salonie, który jest dość ciemny, niezbędne staje się równomiernie rozprowadzane światło, a także doświetlenie poszczególnych stref. Poza wspomnianymi już plafonami, które równie dobrze radzą sobie w salonach, warto postawić na kinkiety doświetlające wyznaczone strefy.
Modnym, przede wszystkim jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem, są lampy na szynach. Oferują bowiem ruchome reflektorki, które można przesuwać w obrębie długości szyn, a także decydować o kącie padania światła. Spełniają zatem funkcje praktyczne, a przy tym również dekoracyjne.
Aranżacja, w której wykorzystano różne odcienie czerni
Ciemne wnętrza mogą być wynikiem nie tylko ciasnych, małych czy słabo oświetlonych wnętrz, lecz również zaplanowanej aranżacji. Czarny kolor wbrew pozorom uspokaja, dlatego sprawdza się nawet w sypialniach. W salonach może dodawać efektu elegancji i luksusu, a w łazience pasuje do stylistyki glamour.
Czerń w takich aranżacyjnych wydaniach dobrze jest podkreślić za pomocą lamp o jasnych oprawach, tekstylnych abażurach czy o konstrukcjach szklanych, mieniących się w świetle naturalnym i sztucznym. Inspiracji w tym temacie warto poszukać na stronie https://ihome24.pl/.
Temperatura barwowa światła – jaką wybrać do ciemnych pomieszczeń?
Jeśli ciemne pomieszczenie – i to naturalnie ciemne, i to zaaranżowane z wykorzystaniem czarnej kolorystyki – ma być komfortowe w codziennym użytkowaniu, nie możemy zapominać o temperaturze barwowej światła. Aby uzyskać przyjazną atmosferę takich wnętrz, wybierajmy oświetlenie o temperaturze barwowej ciepłej, mieszczącej się w przedziale 2700-3000 kelwinów. Dzięki temu wnętrza będą klimatyczne, przytulne i komfortowe, a także nie stracą na swojej funkcjonalności, jednocześnie zachowując tak ważny charakter wystroju.