Używasz apteczne preparaty, mając nadzieję, że w najlepszy sposób pielęgnujesz swoją skórę. Czy słusznie? W czym te produkty są lepsze od drogeryjnych? Oto krótka charakterystyka dermokosmetyków i ich właściwości. Zdecyduj, czy są dla Ciebie dobrą opcją.
Kosmetyki apteczne to przede wszystkim polska marka Iwostin (np. https://www.i-apteka.pl/pol_m_Kosmetyki-do-pielegnacji-ciala_IWOSTIN-580.html) ale na półkach aptecznych znajdziesz wiele innych producentów wytwarzających preparaty przyjazne dla skóry. Dermokosmetyki są popularne, ponieważ zawierają składniki aktywne, działające zarówno na powierzchnię skóry, jak i jej głębsze warstwy. To jednak nie tylko kremy i balsamy kosmetyczne, ale również preparaty o działaniu leczniczym, które wspomagają terapię różnych chorób skóry.
Co wyróżnia dermokosmetyki?
Stosowanie aptecznych preparatów ma na celu poprawę stanu skóry, jej kondycji oraz wyglądu. Działanie dermokosmetyków jest oparte na składnikach aktywnych, które wnikają w głąb skóry, pobudzając procesy regeneracyjne i naprawcze. Wpływają na produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Mogą być stosowane zarówno do pielęgnacji skóry zdrowej czy już zregenerowanej, jak i w celach terapeutycznych, przy różnego rodzaju problemach skórnych.
Przykładowymi składnikami aktywnymi zawartymi w dermokosmetykach mogą być:
- kwas hialuronowy – substancja, która odpowiada za nawilżenie skóry, a także poprawę jej elastyczności i sprężystości,
- retinol – pochodna witaminy A pobudzająca produkcję kolagenu, a także działająca przeciwzmarszczkowo i rozjaśniająco,
- witamina C – substancja, która ma właściwości przeciwutleniające, rozjaśniające i działa antybakteryjnie,
- ekstrakty roślinne, np. z kozieradki, żeń-szenia, aloesu, lawendy, które działają kojąco, przeciwzapalnie, nawilżająco oraz odżywczo.
W przeciwieństwie do zwykłych kosmetyków dermokosmetyki są najczęściej przepisywane przez lekarzy jako uzupełnienie leczenia chorób skóry lub jako preparaty profilaktyczne. Mają zwykle większe stężenie składników aktywnych niż klasyczne kosmetyki, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów w krótszym czasie. Działają kompleksowo, są testowane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa, a to oznacza, że przed wprowadzeniem na rynek przechodzą szereg testów klinicznych, które potwierdzają ich skuteczność oraz brak negatywnych skutków ubocznych. Zwykłe kosmetyki nie są tak rygorystycznie testowane i nie mają takiego potwierdzenia w skuteczności działania.
Jakie są zalety stosowania dermokosmetyków?
Preparaty apteczne są zwykle droższe niż drogeryjne, ponieważ są one bardziej skomplikowane w produkcji. Warto jednak pamiętać, że ich stosowanie może przynieść wiele korzyści dla skóry, szczególnie w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.
Dermokosmetyki sprawdzają się perfekcyjnie w przypadku skóry dojrzałej, która wymaga intensywniejszej pielęgnacji. To bezpieczne produkty, które nie wywołują skutków ubocznych. Mają charakter celowanych kosmetyków, które łagodzą i redukują objawy różnych chorób skórnych i cechują się szerokim spectrum działania – lepiej i łatwiej dopasujesz je do indywidualnych potrzeb swojej cery. Są przede wszystkim łagodniejsze, dlatego mogą je używać dzieci i dorośli.