Według różnych statystyk średni wiek samochodu w Polsce wynosi około 14 lat. Jedynie co dwudziesty kierowca jeździ pojazdem, który nie liczy sobie więcej niż rok. 40% Polaków posiada auto, które ma przynajmniej 10 lat. Zakup nowego pojazdu to wciąż dla wielu osób wydatek, który nie jest możliwy do zrealizowania, nic więc dziwnego, że większość Polaków wciąż stawia na auta używane. Nie zawsze jednak musi to być stricte związane z finansami – niejednokrotnie zdarza się, że osoby, które zwyczajnie stać na kupno relatywnie nowego auta, decydują się na wybór starszego modelu – najczęściej wynika to z faktu, że są zwyczajnie świeżo upieczonymi kierowcami, którzy nie posiadają jeszcze doświadczenia na drodze. Bez względu na to, jakie by nami nie kierowały pobudki – podczas zakupu używanego auta należy zwracać uwagę na kilka, istotnych kwestii, jak i przygotować się na to, że po jego kupnie czekają nas dodatkowe wydatki.
Na co zwracać uwagę poszukując auta?
Podstawowym aspektem jest przebieg, który powinien być dokładnie udokumentowany – jeżeli w historii pojazdu występują w tej kwestii pewne niejasności, lub przebieg jest zbyt niski względem wieku, powinna nam zapalić się czerwona lampka. Niestety, lecz zakup używanego auta wymaga przede wszystkim specjalistycznej wiedzy, warto więc zwrócić się o pomoc do kogoś, kto ma w tym doświadczenie. Będąc „laikiem”, wiele istotnych rzeczy może nam zwyczajnie umknąć, dlatego na ewentualne oględziny zawsze wybierajmy się z osobą towarzyszącą, która może nam służyć dobrą radą i wiedzą.
Wydatki po zakupie auta.
Kupiliśmy pierwsze auto – czyli nic tylko tankować i cieszyć się rosnącą liczbą pokonywanych kilometrów. Niestety, rzeczywistość nie jest tak piękna – musimy nastawić się na to, że od razu po zakupie czekają nas dodatkowe wydatki. Najczęściej dotyczą wymiany filtrów, oleju silnika, płynów eksploatacyjnych, a więc hamulcowego czy chłodniczego. Na szczególną uwagę zasługują również elementy zawieszenia, takie jak amortyzatory czy sprężyny.