Prawie połowa Polaków przyznaje, że zmaga się z różnego rodzaju problemami dotyczącymi snu – począwszy od całkowitej bezsenności, trudnościami z zasypianiem czy uczuciem zmęczenia po przebudzeniu. Nadmiar obowiązków i pracy sprawia, że czasu na sen zwyczajnie może brakować – niejednokrotnie się zdarza, że nawet odpowiednio długi sen nie sprawi, że poczujemy się wypoczęci. Co więc jest tego przyczyną?
Złe nawyki.
Nieodpowiednie nawyki zarówno w ciągu dnia, jak i bezpośrednio przed snem w znaczącym stopniu wpływają na jego jakość. Postęp technologiczny zapewnia nam wiele udogodnień, rozrywek czy dostępu do informacji, a przy tym – pogarsza jakość snu. Wpatrywanie się w świecący intensywnie telefon, laptop czy telewizor na krótko przed snem to prosty przepis na to, by wstać niewyspanym. Wielu ekspertów rekomenduje, by przynajmniej godzinę przed snem nie sięgać po urządzenia emitujące jasne światło. O wiele lepiej jest się zrelaksować, słuchając ulubionej muzyki, podcastu czy audiobooka.
Nieodpowiedni sposób odżywiania.
Mowa tu przede wszystkim o nawyku spożywania posiłków na krótko przed snem. Wszyscy zgodnie przyznają, iż ostatni posiłek powinien mieć miejsce przynajmniej trzy godziny przed snem. Tyczy się to przede wszystkim tego, że organizm, zamiast wypocząć podczas snu, będzie pracował na najwyższych obrotach, by strawić dany pokarm.
Doświadczasz za dużo stresu.
O ile stres jest czymś naturalnym, bowiem potrafi zmotywować do działania czy podjęcia decyzji, tak jeżeli pojawia się nazbyt często, może nieść ze sobą dramatyczne skutki dla naszego zdrowia. Nadmiar myśli, obowiązków czy zmartwień – to wszystko nie pozwala Ci wypocząć bez względu na długość snu.