Znudził ci się squash
Sport & Podróże Sport Znudził ci się squash

Znudził ci się squash? Zagraj w padel

Znudził ci się squash? Zagraj w padel
[fot: Jacky Cheong/Flickr]

Przejrzyste zasady i dynamika sprawiają, że padel jest doskonałym sposobem dla wszystkich ceniących aktywny wypoczynek. Ten sport, będący połączeniem tenisa i squasha, szczególnie popularny jest w Hiszpanii, ale trenować go można również w Polsce.

Padel ma wielu zwolenników w krajach hiszpańskojęzycznych, a wielu Polaków po raz pierwszy spotkało się z tą grą podczas wakacji na Półwyspie Iberyjskim. Jest kombinacją tenisa i squasha, chociaż używa się nieco innych rakietek i piłek. Punktacja oraz inne zasady gry są takie same jak w tenisie, ale rywalizacja odbywa się wewnątrz zamkniętego kortu (posiada ścianę tylnią i boczną, wykorzystywaną podczas meczów) - podobnie jak w squashu.

Punkty liczy się w następujący sposób: 15, 30, 40, gem; z równowagą przy stanie 40-40. W takim przypadku walczy się na przewagi do dwóch wygranych akcji z rzędu.

W Hiszpanii w padla gra kilka milionów osób w wieku od 4 do ponad 80 lat, bo to sport dla każdego. Kort do gry w padla jest niewielkich rozmiarów, zaledwie 20 x 10 metrów, czyli sporo mniejszy niż tenisowy. W połowie boiska znajduje się siatka zawieszona na wysokości podobnej do tenisowej. Padel jest sportem przede wszystkim deblowym, co oznacza, że jednocześnie gra czworo zawodników.

Padel uważany jest za prostą grę m.in. dlatego, że serwis (pierwsze zagranie) odbywa się z dołu - dużo łatwiej, niż w normalnym tenisie ziemnym. Piłka po zaserwowaniu powinna odbić się od nawierzchni po stronie przeciwnika, po przekątnej, w polu serwisowym (o wymiarach 7 x 5 metrów).

Ale już w trakcie potyczek trzeba wykorzystywać refleks i szybkość, a także celność. Żywiołowości w grze dodają elementy znane ze squasha, a więc obecność szklanych paneli wokół boiska, które uczestniczą w rozgrywce; piłka może się o nie swobodnie odbijać.

Przejrzyste zasady i dynamika sprawiają, że padel jest doskonałym sposobem dla wszystkich ceniących aktywny wypoczynek. Jego niewątpliwą zaletą jest brak ograniczeń związanych z umiejętnościami, wiekiem itd. Nie wymaga dużej siły fizycznej.

Do gry w padel używane są specjalne rakiety wykonane z bardzo lekkich, wytrzymałych materiałów, np. włókna węglowego. Rączka ma długość do 20 centymetrów, a w sumie rączka i główka nie może przekroczyć 45,5 cm. Piłki są białe i żółte.

 

W Polsce powstają coraz więcej miejsc do uprawiania tego sportu, powstała Polska Federacja Padla. W padla gra się również w Portugalii, Fracji, Austrii i Belgii oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Argentynie, Brazylii i Urugwaju. W Hiszpanii często na korcie do padla pojawiał się nieżyjący już były trener piłkarzy Barcelony Tito Vilanova. Mistrzostwa świata odbywają się co dwa lata.

Czytaj w Platine.pl
Hucuły - konie który grają w filmach
Sprawdzają się przy jeździe wierzchem, zaprzęgu i hipoterapii.
Zagraj w koszykówkę bez tablic. Argentyna pokochała tę grę
Argentyńczycy wymyślili i są zdecydowanie najlepsi w grze zespołowej o nazwie cestoball.
Motocykle elektryczne zaczną obowiązywać w rywalizacji sportowej?
Organizatorzy wyścigów motocyklowym coraz poważniej zaczynają myśleć o ekologii.
(red. DT)
2014-12-18
Tagi:

tenis

padel

sqush

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj drugi znak kodu Mehji
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.