Ulgi Podatkowe 2014/2015 | Podatki w Platine
Artykuły Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe
[fot: aldomurillo/iStockphoto]

Ulgi podatkowe w 2015 będą różniły się od tych, z których mogliśmy skorzystać w 2014 roku. Część osób straci prawdo do dotychczasowych odliczeń. Zyskają natomiast rodzice z trójka lub więcej dzieci.

Ulgi podatkowe, które obowiązywały jeszcze dwa lata wcześniej zakładały m.in. możliwość skorzystania z tzw. ulgi internetowej. Wtedy można było odpisać sobie od dochodu 760 zł i dzięki temu zaoszczędzić prawie 140 zł rocznie. Tylko w 2010 roku z tego prawa skorzystały prawie cztery miliony podatników. O tym, że ulga zostanie zlikwidowana było wiadomo już w listopadzie 2011, kiedy premier Donald Tusk, podczas expose zapowiadał wprowadzenie zmian w systemie podatkowym.

Z odliczenia od podatku z tytułu ulgi internetowej w 2015 roku będą mogli skorzystać jedynie nieliczni. Ulga PIT za internet przysługuje bowiem maksymalnie w dwóch, kolejno następujących po sobie latach. Bez zmian pozostaje natomiast wysokość odpisu, czyli maksymalnie 760 zł.

Odliczenia PIT 2014 zakładają również zmiany w ulgach na dzieci. Więcej zyskają jednak jedynie rodziny z co najmniej trójką dzieci. Kwota odliczenia na trzecie dziecko będzie wynosiła 2000,04 zł a na czwarte i każde kolejne wzrośnie do 2700 zł.

Mniejsze szanse na skorzystanie z ulgi PIT będą miały natomiast osoby, wychowujące dziecko poza związkiem małżeńskim przynajmniej przez część roku. W ich przypadku bowiem próg uprawniający do odliczenia został obniżony o połowę, ze 112 tys. zł do 56 tys. zł.

Poza tym w 2014 roku będą obowiązywały również:

- ulga na przewodnika
Podatnicy, którzy muszą posiadać przewodnika mogą odliczyć od podatku 2280 zł, bez względu na to, ile faktycznie wynosi jego wynagrodzenie.

- ulga na psa asystującego
Bez względu na wysokość kosztów jego utrzymania od dochodu można odliczyć 2280 zł.

- ulga rehabilitacyjna na samochód
W tym wypadku również można odliczyć 2280 zł.

- ulga na leki
Odliczeniu podlega różnica pomiędzy rzeczywistymi wydatkami na leki, a kwotą 100 zł.

- ulga abolicyjna

- ulga od darowizny
Umożliwia odpisanie wydatków na cele charytatywne, ale nie w wysokości większej niż 6 proc. rocznego dochodu.

- ulga dla honorowych krwiodawców
Honorowi krwiodawcy, którzy chcą skorzystać z ulgi muszą podać wartość oddanej przez sienie krwi. Całkowite odliczenie od podatku nie może przekraczaj jednak 6 proc. rocznego dochodu.

Podatnicy chcący skorzystać z przysługujących im ulg powinni dołączyć do swojego zeznania formularz PIT O.

Czytaj w Platine.pl
Gwiazda kina ucieka przed płaceniem podatków
Krytykę wywołał w poniedziałek znany aktor Gerard Depardieu, który śladem innych bogatych Francuzów przeprowadził się do Belgii. Powód?
Alicia Keys nie przejmuje się długami i kupuje nowy dom
Amerykańska wokalistka Alicia Keys i jej mąż Swizz Beatz mają 2,6 mln dolarów długów wobec urzędu podatkowego. Mimo wszystko nie spuszczają z tonu i właśnie szukają sobie nowego domu.
Znanym projektantom grozi więzienie
Włoscy projektanci staną 3 grudnia przed sądem. Powód? W latach 2004-2005 mieli ukryć przed fiskusem 416 mln.
Tagi:

pit

podatki

ulgi podatkowe

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj drugi znak kodu kVq5i
KOMENTARZE
 • 8.04.13, 09:38:26

  ~Szumtraw

  Darowizny te podlegają odliczeniu od dochodu, gdy nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub gdy nie zostały one odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym czy od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. To takie małe dopełnienie tego co tutaj napisane. Pobrałem te info z http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-podatkowe/na-czym-polega-ulga-z-tytulu-darowizn-strona-2.html
  odpowiedz
 • 2.02.15, 14:11:17

  ~Jacek Lipiński

  Jaka jest wysokość ulgi na leki w 2015 r.? Jest to dla mnie ważne, ponieważ na leki wydaje średnio 150-200 zł. miesięcznie
  odpowiedz