Tulipany na Dzień Kobiet to przeżytek
Styl Życia Wellness Tulipany na Dzień Kobiet to przeżytek

Tulipany na Dzień Kobiet to przeżytek

Tulipany na Dzień Kobiet to przeżytek
[fot: gpointstudio/iStockphoto]

W PRL-u 8 marca kojarzył się jedynie z jeszcze zielonym, nierozwiniętym goździkiem. Dziś Dzień Kobiet to najczęściej czerwone róże albo żółte tulipany. Mężczyźni często wręczają je, bo tak wypada, a nie dlatego, że chcą. A przecież kwiatami możemy wyrazić nie tylko miłość, ale i radość, wdzięczność lub po prostu podarować je na poprawę humoru. Trzeba tylko wiedzieć jak.

Kobiety wręczanie kwiatów kojarzą z najsłynniejszą sceną z Nocy i dni. Jeden z bohaterów - Józef Tolibowski - bez oporów wchodzi w białym garniturze do stawu i zrywa rosnące w nim białe lilie. W ten sposób chciał pokazać oddanie i uczucie, jakim darzył Barbarę, główną bohaterkę.

Niestety, dzisiaj wręczanie kwiatów dużo bardziej przypomina skecz w wykonaniu kabaretu Hrabi. Kobiety chcą być obdarowywane spontanicznie, bez okazji, a mężczyźni pamiętają o nich jedynie w ważniejsze święta.

Zobacz skecz "Kwiaty" kabaretu Hrabi:

- U nas utarło się, że kwiaty wręcza się z jakiejś okazji, a te powinny być dawane na co dzień – mówi Beata Tyszkiewicz, aktorka. - Uważam, że otrzymanie kwiatka 8 marca jest upokarzające. To dziwny zwyczaj, żeby tylko jeden dzień w roku czcić kobiety. To wielki nietakt.

Mężczyźni przyzwyczaili się jednak, że kwiaty wręcza się, bo akurat jest okazja: Dzień Kobiet, walentynki, Dzień Matki. Co gorsze, nie obdarowują pięknymi bukietami, a pojedynczymi kwiatami, nie znając ich pełnej symboliki, a ta odgrywa bardzo ważną rolę. Bo kwiatami możemy wiele powiedzieć i to nie tylko: kocham cię.

To, co niewypowiedziane

Zwyczaj obdarowywania kwiatami znany jest już od starożytności. Piękne kobiety otrzymywały je od zalotników, którzy chcieli zdobyć ich względy. Kwiaty traktowane były jako ozdoba, która miała podkreślić piękno i urok kobiety.

- Dawanie kwiatów wywodzi się po części z okresu, kiedy wiele zachowań było ograniczonych savoir-vivrem, etykietą. Przekazy musiały być więc bardzo delikatne – tłumaczy Małgorzata Niska, założycielka Szkoły Florystycznej w Warszawie. – Pewnych rzeczy nie można było powiedzieć wprost, więc wyrażano je przez kwiaty.

Dopiero później przyjęło się, że idąc w gości należy podarować bukiet gospodyni. Pojawiły się takie święta, podczas których wręcz obowiązkiem było podarowanie kwiatów. To sprawiło, że dawanie ich na co dzień przestało być praktykowane.

- Kwiaty, piękno, cud natury, towarzyszyły nam zawsze. Na przestrzeni wieków były darowane w każdej możliwej okoliczności – tłumaczy Niska. - Wyrażają uczucia, emocje. Nie są tak zobowiązujące jak biżuteria i inne drogie prezenty. Są ogólnodostępne, ale ich przekaz jest niekiedy bardzo szlachetny.

Róże od miłości, frezja z szacunku

Symbolika wręczanych kwiatów zaczęła odgrywać znaczenie dość późno, bo dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zaczęto zwracać większą uwagę na to, jakie kwiaty i komu są dawane. Wbrew pozorom nie były to wyłącznie róże mówiące o gorącej miłości.

Poznaj symbolikę kwiatów

Goździk – biały - to niewinność, żółty - pogarda, czerwony - podziw, a różowy to wieczna pamięć.

Frezja – to wyraz szacunku, uznania i radości, a także zaproszenie do flirtu. Wręczając frezję mówimy również: obdarz mnie miłością.

Chryzantema – kojarzy się ze smutkiem, śmiercią i że raczej nie daje się jej nikomu żywemu. Symbolika jest jednak inna, czerwona wyraża miłość, różowa oddanie, a żółta myślenie o obdarowanym.

Lilia – ukochany kwiat bogini Hery, ale nielubiany przez Afrodytę. W starożytnym Rzymie oznaczała nadzieję. W chrześcijaństwie uchodzi za symbol czystości, niewinności i zmartwychwstania.

Chabry – to nieśmiałość do wyznawania miłości.

Do dzisiaj symbolika jest bardzo ważna i podkreśla wartość otrzymywanych kwiatów, jeśli tylko zna się ich znaczenie. – Chyba wszystkie kobiety pamiętają, że jako nastolatki dostawały od swoich kolegów zrywane na łące stokrotki – wspomina Niska. – Nie chodziło od razu o wyznanie wielkiej miłości. Stokrotki mówią: cieszę się, że tu jesteś. A takie słowa są równie ważne.

Jak jednak przyznaje Renata Wieczorek, instruktorka z Polskiej Szkoły Florystyki w Poznaniu, symbolika nie jest najważniejsza, bo dla kobiet liczy się przede wszystkim gest.

Róża nie tylko z miłości

Czerwona – to wyraz najszczerszej, niezmąconej miłości trwającej aż do śmierci.

Różowa – symbol przyjaźni. Podziękowanie za coś niezwykłego

Żółta – oznacza zazdrość i złe uczucia. Wyraża również chęć sprawienia przykrości obdarowanemu.

Pomarańczowa – symbolizuje pożądanie, ale może oznaczać również zazdrość.

W Sandomierzu, w rezerwacie Góry Pieprzowe rośnie prawie 11 gatunków tych kwiatów, co uważane jest za fenomen na skalę europejską. Są one również jednym z najstarszych gatunków na świecie, liczą 40 milionów lat. Grecka mitologia mówi o tym, że narodziły się razem z Afrodytą, która wychodząc z piany skaleczyła się w stopę. Róże były również bohaterkami poematów Szekspira, Dantego i Wergiliusza.

- Obecnie, choć niewielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, doskonale znają się na symbolice kwiatów. Wiedzą, że czerwone róże, powiązane są z miłością i wyznaniem uczuć. Żółte mówią o zdradzie. Dla mnie jednak są to zabobony i nie powinno się tego tak ujmować. Wszystkie kwiaty są piękne, nieważne jakiego koloru, ważne żeby były. Żebyśmy my kobiety były nimi obdarowywane jak najczęściej.

Kwiaty nie takie bezpieczne?

Dawanie kwiatów traktowane jest jednak obecnie jak obowiązek. Idąc w gości, na imieniny, jubileusz, uważamy, że kwiaty są dobrym prezentem. - Rzeczywiście, przyjęło się już, że jak się idzie do kogoś, to przynosi się kwiaty - tłumaczy Tyszkiewicz. - Wręcz jest rozczarowanie, jeśli tego kwiatka nie ma. Myślę jednak, że to w ogóle nie jest takie istotne.

Kolory też są ważne

Biel – kwiaty w tym kolorze wyrażają niewinność, ale i szlachetne, szczere uczucia wobec obdarowanego.

Żółty – należy wystrzegać się tego koloru, gdyż oznacza jedynie zazdrość i złość.

Czerwień – miłość, pożądanie i namiętność.

Błękit – oznacza wierność na wieki.

Fiolet – oznacza żal i smutek, a w przypadku miłości oznacza jej koniec.

Zieleń – to kolor nadziei, ale i kompromisu i nieśmiertelności.

- Dostawanie kwiatów ot tak bez okazji jest dużo przyjemniejsze – wyjaśnia Renata Wieczorek. - Przesłanie tego symbolicznego żonkilka w ciągu dnia na poprawę humoru jest niekiedy ważniejsze niż bukiet na konkretną okazję. Kobiety, które znam, lepiej się czują dostając kwiaty bez okazji niż z konieczności na walentynki czy Dzień Kobiet.

Dlaczego więc mężczyźni nie chcą obdarowywać kobiet kwiatami? Florystka tłumaczy to obawą przed niewłaściwym odbiorem podarunku. - Niektórzy mówią, że boją się dawać kwiaty, żeby panie nie odczytały tego inaczej niż myślą panowie. Boją się dawać czerwone róże, żeby nie zostało to nieopacznie przyjęte, jako dowód bardzo dużej sympatii, albo wręcz miłości. Wolą więc kupić bombonierkę niż wręczać kwiaty – dodaje Wieczorek.

- Mężczyźni nie zdają sobie sprawy z tego, jaki klucz do kobiecego serca mają w zanadrzu – opowiada Małgorzata Niska. – Przypominam sobie klienta, który kwiatami zdobywał kobietę. Wysyłał jej imponujące bukiety codziennie, za każdym razem z innym przesłaniem. Jednego dnia był to kosz przeplatany lawendą i wstążkami, następnego zarys serca z podwójnych goździków ze storczykiem w środku, a jeszcze kolejnego kwiatowa kaskada mówiła o płomieniu uczuć i zawierała wszystkie odcienie czerwieni. Miał prawie metr szerokości. Pani oczywiście poddała się miłości.

O tym musisz Pamiętać
 • Kwiaty zawsze powinny być ofiarowywane w liczbie nieparzystej - parzysta przynosi nieszczęście
 • Pamiętajmy, żeby nie dawać kwiatów o intensywnym zapachu alergikom.
 • Przy zaręczynach mężczyzna powinien podarować kwiaty nie tylko przyszłej narzeczonej, ale też i jej mamie.
 • Kwiaty należy rozpakować przed podarowaniem. Wyjątkiem jest wręczanie na dworcu kolejowym czy na lotnisku.
 • W przypadku wręczania kwiatów przez parę, zawsze robi to mężczyzna.
 • Bukiet przekazujemy zawsze kwiatami do góry.

Goździk na Dzień Kobiet

Takie fantazyjne kompozycje należą jednak do rzadkości. Zdecydowanie dominują róże i tulipany. Wynika to przede wszystkim z wygody i dostępności. Dziś hoduje się je masowo, tak jak kilkadziesiąt lat temu goździki.

- Za PRL-u kobiety dostawały te słynne goździki, produkowane masowo i ścinane jeszcze kiedy były zielone - wspomina Beata Tyszkiewicz. - Nigdy się nie rozwijały, ale i stały długo. Jedna kobieta dostawała dwa, a nawet trzy. To wszystko było jednak bez wdzięku i bez klasy. Czerwone róże i żółte tulipany i tak nie są najgorsze. Jest to duży postęp w porównaniu do goździków.

Coraz częściej jednak to goździki są bardziej wyjątkowe niż popularne róże i tulipany. - W Dzień Kobiet te tulipanki w folii, obwiązane sztuczną wstążką to po prostu ohyda – przyznaje Wieczorek. - Naprawdę teraz, kiedy goździki są tak piękne, wolałabym dostać takiego kwiatka z asparagusem niż tulipana, często nieświeżego i zawiniętego w folię, która tylko utrzymuje go w pionie i lepiej go nie rozwijać. Do dziś mam dwóch klientów, którzy właśnie na dzień kobiet, by uczcić go po staremu, kupują wyłącznie czerwone goździki.

Rekordowe Tulipany

Tulipan – czerwony to wyraz wiecznej miłości, żółty natomiast oznacza miłość beznadziejną, która wkrótce musi przeminąć. To jeden z najbardziej znanych gatunków kwiatów na świecie. Symbol Holandii, choć legenda mówi, że przywieziony został ze Sri Lanki. W XVI wieku w Europie zapanował szał na tulipany, które sprzedawane były za astronomiczne sumy jak 13 tysięcy guldenów. Każda nowa odmiana otrzymuje imię, często znanych ludzi jak Jurij Gagarin, Hilary Clinton, Maria Kaczyńska, a nawet Ronaldo.

Jak twierdzą florystyki, w wyborach panów widać dużą zachowawczość. Ciekawych kompozycji jest bardzo mało. Najczęściej wybierają bezpieczne róże - pomarańczowe, różowe i czerwone.

Popularność tulipanów na Dzień Kobiet wynika przede wszystkim z tego, że jest to kwiat typowo wiosenny. Ważne więc, by zwrócić uwagę na jego jakość i wygląd. Co ciekawe, jakość polskich tulipanów jest niekiedy dużo lepsza niż tych holenderskich. Bardzo często na Rosjanie na Dzień Kobiet zamawiają ciężarówki polskich kwiatów.

Chryzantemy i lilie potrzebują odczarowania

Często symbolika, a raczej to jak mało o niej wiemy, sprawia, że o wielu pięknych kwiatach zapominamy. Takim przykładem są chryzantemy. W Polsce uważa się je za kwiaty typowo pogrzebowe, wyrażające smutek i żal. A naprawdę jest wręcz odwrotnie.

- W tradycji Chin chryzantemy, szczególnie te duże, uważane są za kwiaty miłości. Oznaczają również stałość i stabilność, i trwałość związku, bardziej niż żar miłości – wyjaśnia Niska. - W naszej strefie klimatycznej chryzantemy potrzebują określonego czasu naświetlenia, żeby odpowiednio się rozwinąć. Dlatego najczęściej w sprzedaży pojawiają się dopiero w październiku i listopadzie, w okolicach Wszystkich Świętych.

Podobnie sprawa wygląda z białymi liliami, które również uważane są za kwiaty żałobne. Ich symbolika mówi jednak o czystej, niewinnej miłości. Niewielu jednak zdaje sobie z tego sprawę. Renata Wieczorek namawia do odczarowywania zakazanych kwiatów.

- Nie ma co wystrzegać się choćby chryzantem, lilii albo anturium. Można je pięknie wkomponować w bukiet. Jeżeli jest dobrze zrobiony i składa się z mieszanych kwiatów, lub nawet z samych lilii, są odpowiednie dodatki, to takie kwiaty pięknie wyglądają – podkreśla Wieczorek.

Co zamiast róż?

8 marca trudno o szeroki wybór kwiatów, bo tuż po zimie jest ich niewiele. Nie oznacza to jednak, że kobiety skazane są wyłącznie na tulipany i róże. Na szczęście floryści coraz częściej doradzają inny wybór, pomieszanie kwiatów. Im więcej rodzajów, tym bukiety lepiej się prezentują i przyjemniej je otrzymywać. Dodatkowo przy różnych gatunkach kwiatów można uniknąć kłopotliwej symboliki, która w takim przypadku po prostu się zaciera.

Kwiaty po przyniesieniu do domu trzeba podciąć ostrym nożem przed włożeniem do wody. Ta musi być codziennie zmieniana a wazon myty. Powinny wytrzymać do tygodnia, choć to zależy od jakości kwiatów. Podcinamy skośnie nożem, nie nożyczkami, nie sekatorem.

- Zaczął się sezon na rośliny cebulowe takie, jak hiacynty czy szafirki. Można z nich zrobić bukiet w koszu lub ciekawym naczyniu. Jeśli zostaną odpowiednio przygotowane mogą wytrzymać bardzo długo bez doniczki. Piękna pogoda nasuwa na myśl również typowo wiosenne kwiaty, jak żonkile – wymienia Renata Wieczorek.

Otrzymywanie kwiatów nie jest wyłącznie przywilejem kobiet. Choć uważa się, że nie wypada dawać ich mężczyznom, ci również mogą być obdarowani. - Dla mężczyzny po staremu utarło się, że muszą to być kwiaty męskie, bardziej poważne, jak anturium. Wbrew pozorom lubią oni kolorowe kwiaty i nie broniłabym się przed fajnymi, barwnymi bukietami, na ciekawych konstrukcjach z gałęzi, gdzie będzie widać kunszt florystyczny – dodaje Renata Wieczorek.

- W kwiatach jest coś wyjątkowego. Mogą przełamywać bariery i pomagają budować relacje. Warto więc wykorzystywać je nie tylko na jakieś okazje, ale i w codziennych relacjach, bo uśmiech drugiej osoby, który jest w tym przypadku zagwarantowany, jest po prostu bezcenny – podsumowuje Małgorzata Niska.

Czytaj w Platine.pl
Zakrapiane śniadanie. To nic złego
Znawcy etykiety mówią, kiedy wypada sięgnąć po coś mocniejszego.
Tego chciał Sobieski od Marysieńki
Na początku mogli sobie na nie pozwolić tylko królowie i książęta. Potem chwalili się nimi bogaci mieszczanie. Rosły w nich "złote jabłka Hesperyd", kwitło życie towarzyskie. Ogrody zimowe wracają do łask.
Dress code (i nie tylko) bez tajemnic
White tie, cravate noire oraz ubiór informal, czyli jak ubrać się na oficjalne przyjęcie. Zdradzamy jak zabłysnąć na salonach.
Tagi:

dzień kobiet

kwiaty

etykieta

bukiet

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu qthpg
KOMENTARZE
 • 8.03.13, 12:01:45

  ~ototlumaczenie.pl

  bo gozdziki to piekne kwiaty! no i ta tradycja :)
  odpowiedz
 • 8.03.13, 19:02:19

  ~menello

  Noo! Ale byłby obciach ! Właśnie miałem wysłać Beacie T. kosz kwiatów na imieniny!
  odpowiedz
 • 26.01.15, 13:09:49

  ~kwiatyzdaleka.pl

  Dzień KObiet 2015 już niedługo, zapraszam po piękne bukiety, dostawa w całej Polsce, Skorzystaj i zamów juz teraz
  odpowiedz