Tu szanse na zobaczenie zorzy polarnej są największe
Sport & Podróże Podróże Tu szanse na zobaczenie zorzy polarnej są największe

Tu szanse na zobaczenie zorzy polarnej są największe

Tu szanse na zobaczenie zorzy polarnej są największe
[fot: Joshua Strang / US Air Force/public domain]

Obserwowanie zorzy polarnej, czyli aurora borealis, zapiera dech w piersiach. To najpiękniejszy, kolorowy spektakl na niebie przygotowany przez samą naturę.

Obserwacji można dokonać powyżej 60 stopnia szerokości geograficznej, dlatego jednymi z najlepszych do tego miejsc są Norwegia Północna, wyspy Svalbard, Islandia i Kanada. Prawdopodobieństwo zobaczenia zórz jest tam bardzo wysokie w każdą bezchmurną noc.

Magiczne światło zorzy polarnej jest najczęściej widoczne późną jesienią i wczesną wiosną. Dlatego też najlepszy okres na obserwowanie zorzy polarnej to czas po zmroku pomiędzy równonocą jesienną a wiosenną, czyli między październikiem a marcem. Na obserwacje należy wybrać się pomiędzy godziną szóstą po południu a pierwszą w nocy. Duże znaczenie mają też warunki atmosferyczne.

Należy pamiętać, że np. w Norwegii północnej we wrześniu, październiku i listopadzie zwykle jest mokro, ale nie ma śniegu. Pojawia się on dopiero w grudniu. Dlatego też w grudniu lub styczniu można doświadczyć okresu nocy polarnej z bardzo krótkimi dniami. W lutym i marcu dni wydłużają się, ale wieczorami wciąż są szanse na zobaczenie zorzy polarnej. Statystycznie największe prawdopodobieństwo jest wtedy, gdy w powietrzu nie ma wilgoci, a niebo jest czyste. Nie powinno się planować oglądania zorzy polarnej w miejscach silnie oświetlonych. Światło zewnętrzne powoduje, że zorza wydaje się o wiele bledsza.

Czasem jednak nawet gdy wszystkie warunki są spełnione, i tak musimy poświęcić dużo czasu i cierpliwie poczekać, zanim ujrzymy pierwszą aurorę. W takim przypadku warto zaopatrzyć w odpowiedni, ciepły strój i termos z gorącą herbatą.

Czytaj w Menstream.pl
11 listopada to w Czechach dzień wina. Tak będą świętować
Czeskie wina są świeże, charakteryzują się owocowym smakiem i charakterystycznym aromatem. Cieszą się uznaniem na całym świecie.
Niezwykła atrakcja turystyczna. Zapisy z rocznym wyprzedzeniem
Turyści coraz częściej płacą za możliwość udziału w winobraniu. Największą gratką jest udeptywanie winogron.
Jesień i zima to najlepsza pora na... nurkowanie
Niskie temperatury sprawiają, że glony przystają kwitnąć i przejrzystość wody wzrasta. Można wówczas podziwiać podwodne widoki niedostępne latem.
Tagi:

turystyka

podróże

zorza polarna

przzyroda

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj trzeci znak kodu 69vwg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.