Top 5: To oni wyzwolili kobiety
Top5 Top 5: To oni wyzwolili kobiety
Top 5 by Platine.pl

Top 5: To oni wyzwolili kobiety

Wyzwoliły kobiety nie tylko z gorsetów, ale i dominacji mężczyzn. Przywróciły romantyzm i radość powojennej modzie oraz nadały kształt tej współczesnej. Rewolucyjne projekty i ich twórców, którzy na zawsze odmienili oblicze światowej mody, dla Platine.pl wybiera Joanna Przetakiewicz.
1/6  
5

Obcisłe sukienki od Azzedine'a Alaii

Obcisłe sukienki od Azzedine'a Alaiifot: CATUFFE/SIPA/East NEws

Jego wielką fanką jest Victoria Beckham, a Michelle Obama złamała dla niego zasadę, z godnie z którą pierwsza dama Stanów Zjednoczonych nosi wyłącznie projekty amerykańskich designerów. Nie lubi Karla Lagerfelda, a o Annie Wintour mówi, że ma niewiele wspólnego z modą. Azzedine Alaia to jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektantów na świecie, tworzący własną modę bez oglądania się na panujące trendy.

- Kultowy projektant, niepokorny, podążający własną drogą, niezależny. Genialny artysta, legenda, jeden z najważniejszych ostatnich dwóch dekad. Również jeden z ostatnich, którzy kroją, projektują tkaniny i szyją własne sample - wylicza Joanna Przetakiewicz, projektantka i założycielka domu mody La Mania.

Pochodzący z Tunezji Alaia jest uczniem wielkich projektantów takich jak Dior, Gay Laroche i Thierry Mugler. Dziś jego projekty, które kupić można w nowojorskim Barclay's, wiszą obok dzieł Balenciagi, Lanvin i Dolce&Gabbana. Doceniony został już w 1984 roku, kiedy minister kultury Francji przyznał mu wyróżnienie dla najlepszego projektanta roku i najlepszej kolekcji.

Pod koniec lat 80. Alaia pokazał kolekcję obcisłych, przylegających do ciała ubrań. Media od razu okrzyknęły go Królem obcisłości (ang. King of Cling), który doskonale wie, jak podkreślić kobiece kształty. Sam Alaia wyznawał zasadę: podstawą całej mody jest ciało.

- Nikt inny nie zna tak dobrze kobiecego ciała jak on. Słynne skomplikowane dzianiny, z których wykonuje strukturalne, architektoniczne sukienki, namiętnie kopiowane przez inne domy mody, są jak druga skóra dla kobiet, które je noszą - przyznaje Joanna Przetakiewicz.

Podkreślające pośladki, talię i biust suknie z lycry czy dżerseju i świadomość krągłości kobiecego ciała uznawane są za początek ery zmysłowych modelek. Jego projekty prezentowały między innymi Naomi Campbel, Paulina Porizkova, Cindy Crawford oraz Grace Jones. Na wielkie gale jego sukienki zakładają Madonna, Shakira, Raquel Welch czy Tina Turner.

W historii mody Alaia zapisał się jednak nie tylko jako mężczyzna, który przywrócił modzie kobiece kształty, ale również jako wynalazca tkanin i wzorów. - Alaia wymyśla tkaniny, skórzane ażury, perfekcyjne kompozycje misternych wzorów, tworzy niesamowite kombinacje z egzotycznych skór. Wiele z jego projektów to kolekcjonerskie dzieła sztuki - uważa Joanna Przetakiewicz. - Ostatni jego wynalazek to Mouse, rodzaj dżerseju, którego nie chce się przestać głaskać i dotykać. Przypomina trochę zamsz i aksamit razem wzięte.

Obecnie Alaia projektuje wyłącznie dla prywatnych klientek w swojej pracowni w Marais, historycznej dzielnicy Paryża. Mimo wielu problemów finansowych (przez kilka lat marka Alaia należała do koncernu Prada) wciąż pozostaje niezależnym projektantem. Jego podejście do mody najlepiej oddają słowa Jeana Paula Gaultiera: Alaia nie potrzebuje, by ludzie ciągle o nim mówili. Pokazy organizuje, kiedy ma coś do pokazania w wybranym przez siebie czasie. Robi, co chce.
1/6  
SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj trzeci znak kodu 5exEf
KOMENTARZE
  • 14.10.13, 17:49:09

    ~SRH

    Do pani Gazdy: ma pani bardzo slabe pojecie o modzie. Sukienki Alaia mozna kupic w Barney's New York (a nie Barclay's, Barclay's to brytyjski bank). Co to znaczy "wlasne sample"? Alaia pracowal dla Guy'a Laroche (nie Gaya). Alaia nigdy nie mial specjalnie problemow finansowych.
    odpowiedz