Top 5: Najdroższa whisky świata
Top5 Top 5: Najdroższa whisky świata
Top 5 by Platine.pl

Top 5: Najdroższa whisky świata

Luksusowa whisky jest warta tyle, ile są w stanie zapłacić za nią koneserzy lub kolekcjonerzy. Z roku na rok stawki są coraz wyższe. Najwyższe ceny osiągają limitowane, jubileuszowe edycje i trunki z nieczynnych już destylarni. Whisky to także niezła inwestycja - najlepsze gatunki drożeją nawet kilkaset procent rocznie.
1/2  
1

Dalmore Trinitas, 100 tys. funtów

Powstała z połączenia destylatów lat: 1868, 1878, 1926 i 1939. Ich ilość była tak niewielka, że wystarczyła do wyprodukowania zaledwie trzech butelek. Ostatnie dwa lata Trinitas spędziła w dziesięciolitrowej beczce z białego, amerykańskiego dębu. Główny gorzelnik Rochard Paterson przygotował ją nasączając ją przed napełnieniem dwoma cennymi gatunkami sherry: Matusalem Oloroso i Pedro Ximenez. W efekcie powstała whisky, w której wyczuwalne są: mocne nuty słodkich rodzynek, bogatej kolumbijskiej kawy, kruszonych orzechów i gorzkiej pomarańczy. W zapachu wyczuć możemy nuty: grejpfruta, drzewa sandałowego, białego piżma i indonezyjskiej paczuli.

 

2

Macallan 1926, 33 tys. funtów

Do niedawna najdroższa whisky świata, dziś jest już zupełnie niedostępna na rynku. W 2007 r. dom aukcyjny Christie's wystawił na sprzedaż ostatnią butelkę tej unikalnej whisky. Anonimowy nowojorczyk zapłacił za nią 54 tys. dolarów – o 24 tys. dolarów więcej od ceny wywoławczej. Whisky, której smak opisywany jest jako suchy i skoncentrowany, z posmakiem lukrecji można skosztować w Old Homestead Steakhouse w Borgata Hotel Casino & Spa w Atlantic City. Przyjemność warta 3300 dolarów.
3

Dalmore 1948, 32 tysiące funtów

Niewiele tańsza od rekordzistów jest 62-letnia Dalmore. Destylarnia z Highland wyprodukowała zaledwie 12 butelek tego single malta. W 2005 roku klient jednego z brytyjskich hoteli zapłacił za butelkę 32 tys. funtów. Miał gest. Bo na miejscu wypił ją z piątką przyjaciół. Według legendy, którą w światku koneserów obrosło to wydarzenie, także szczęśliwy barman nie został pominięty i poczęstowano go tradycyjnym dramem. Ciekawe, czy degustujący posłuchali rady master blendera destylarni, który zaleca, by przed degustacją napić się kolumbijskiej kawy i mleka.
5

Macallan Lalique Edition, 25 tys. funtów

We wrześniu 2010 r. za 64-letniego Macallana w luksusowej karafce zaprojektowanej przez francuską firmę jubilerską Lalique zwycięzca charytatywnej aukcji w Tajpei zapłacił 41 tys. dolarów. To już trzecia edycja Macallana w wyjątkowych, kryształowych karafkach Lalique. Pierwsze pojawiły się z okazji butelkowania 55-letniej whisky, dziewięć lat temu. Dziś ten rocznik ma już 64 lata i niepowtarzalny smak. Niestety wszystkie butelki z tej limitowanej edycji znajdują się w prywatnych kolekcjach, więc jeśli ktoś jest zainteresowany jej kupnem, powinien śledzić aukcje alkoholi w takich domach aukcyjnych jak Christie, Sotheby czy RM Auctions.

 

5

The Macallan 1939, 6,3 tys. funtów

Macallan z 1939 roku został po raz pierwszy rozlany do butelek w 1979 roku. Butelka, sprzedana za ponad 6 tysięcy funtów, kryje w sobie czterdziestoletni, dojrzały trunek. W 2002 roku cała kolekcja Fine & Rare, do której zaliczają się wszystkie kultowe roczniki Macallana - w tym wszystkie z powyższego zestawienia - zostały powtórnie zabutelkowane w 2002 roku. Producent chciał upewnić się, że zmianie nie uległa konsystencja trunku oraz smak. Macallan 1939 słynie z oryginalnego smaku torfu i drewna w podstawie, oraz słodkiej nucie toffi i suszonych owoców.

 

1/2  
SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu WzGuh
KOMENTARZE
 • 14.01.11, 09:58:00

  ~Gość

  rzeczywiście - szczególnie zapach indonezyjskiej paczuli wart jest tych 100 tys. funciaków.
  odpowiedz
 • 2.10.12, 10:40:54

  ~big joe

  ja sie dzisiaj takiej napije :) :) stoi w barku juz drugi dzień więc ma charakter i dobry rocznik
  odpowiedz
 • 15.11.12, 19:54:28

  ~korowiow69

  A ja znalazłem dziś na działce prawie całą butelkę łyski z biedronki była tak wstrętna że przeleżała tam ok 5 lat więc zostawię ją tam na kolejne lata a potem sprzedam jak 20YO za jakie tysiąc funtów TAKI MAM PLAN :)
  odpowiedz