Top 5: Najbardziej interesujące plaże na świecie
Top5 Top 5: Najbardziej interesujące plaże na świecie . strona 2 z 6
Top 5 by Platine.pl

Top 5: Najbardziej interesujące plaże na świecie

Choć do wakacji jeszcze daleko, wielu tęskni już za słońcem, wylegiwaniem na plaży, kąpielą w ciepłym morzu i przyjemnym uczuciem gorącego piasku pod stopami. To więc dobry moment, by zacząć planować, gdzie wybrać się na wczasy. Portal Trip Advisor oraz Bloomberg podpowiadają najlepsze plaże, na których na pewno nie można się nudzić. Można na nich surfować, fotografować, a nawet uczyć się historii. Zachwycają nie tylko czystą wodą, ale również wspaniałym widokiem i... architekturą.

4

Kształt – Palm Island, Dubaj- Zjednoczone Emiraty Arabskie

Kształt – Palm Island, Dubaj- Zjednoczone Emiraty Arabskiefot: Makz/CC BY-NC 2.0/Flickr

Jeszcze 5 lat temu nie było na niej grama piasku. Ba, 10 lat temu nawet nie było tej plaży. Palm Island to bowiem największy sztuczny archipelag na świecie. Stworzyli go słynący ze swojej pomysłowości i często nieograniczonych środków finansowych szejkowie z Dubaju.

Trzy wyspy w kształcie palm ozdabiają południowe wybrzeże Zatoki Perskiej. Proces budowy rozpoczął się w 2001 roku i trwało prawie 8 lat. Do usypywania wykorzystane zostały materiały skalne pochodzące z zatoki. Firma Van Oord Dredging obliczyła, że zużyła prawie 80 milionów metrów sześciennych skał i piasku. Na liściach każdej z palm znajdują się domy letniskowe, wieżowce z apartamentami, hotelami i powierzchnią biurową.

Posiadłości zostały wystawione na aukcji już w 2004 roku. Jednym z nabywców jest David Beckham. Najmniejszą i ukończoną jako pierwsza jest Palma Jumeirah. Wyspa mierzy 5x5 kilometrów i aż 75 kilometrów linii brzegowej. Koszt budowy wyspy wyniósł 52 miliardy dolarów. Na drugim miejscu jest Palma Jebel Ali o wymiarach 7x8 kilometrów i 120 kilometrach linii brzegowej.

Tak wyglądały prace budowlane na Palm Islands:

Największą atrakcją tej wyspy są domy wybudowane na palach. Populacja wyspy może wynieść nawet 250 tysięcy osób. The Palm Deira to największa wyspa kompleksu, wciąż jeszcze nieukończona. Palma o mierząca 12,5 kilometra długości i 7,5 kilometra szerokości posiada linie brzegową o długości ponad 400 kilometrów. Pierwotnie wyspa miała mierzy 18 kilometrów długości, co uczyniłoby ją większą niż Manhattan.

Wszystkie palmy otoczone są falochronem, chroniącym zabudowania przed zalaniem. Piasek pochodzi z wybrzeża Zatoki Perskiej. Ukończenie wysp przeciągnęło się nieco przez kryzys ekonomiczny, ale ostatecznie większość projektów została zrealizowana na czas.

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu B5KYj
KOMENTARZE
 • 3.03.13, 13:40:19

  ~whatson

  Pani Ewa niema większego pojęcia o tym o czym pisze...

  Wnoszę, że nie odwiedziła owych plaż lub przynajmniej wykazała się daleko posuniętą ignorancją (nie byłem sam na wszystkich z wymienionych lecz te które miałem okazje oglądać polemizują z powyższym zestawieniem). Przedruk z innych serwisów bądź wnioski wyciągnięte na podstawie tekstu pisanego, a skoro w tym serwisie tworzy się ranking plaż na podstawie przekazu pisanego... świadczy to jedynie o jego jakości. Niemniej rozumiem, że poziom na ile plaża jest interesująca zależy od punktu siedzenia, nie zmienia to jednak mojego poglądu, iż Pani Ewa nie obejrzała jeszcze wystarczająco plaż by próbować robić takowe "rankingi".

  Pozdrawiam Panią Ewę i życzę owocnego podnoszenia kwalifikacji.
  IMO: Tekst na zamówienie (ludziom tęskno za latem to sobie plaże podziwiają).
  odpowiedz
 • 5.03.13, 06:08:47

  ~*.*.

  zastanawiam się cały czas o jakiej plaży jest ten artykuł.... Czy o Hampton Beach znajdującej się w STANIE New Hampshire - na to wskazywało by zdjęcie tej plaży ... ale nazywa się ona Hampton Beach a nie New Hampton i leży w stanie New Hampshire i od stanu New Jersey oddzielają ją dwa stany -NY i Mass. Czy też o plaży Beach Hampton znajdującej sie na wyspie Long Island w stanie NY - gdzie faktycznie od Southampton do Montauk rozciągają się piękne plaże. Impreza o której tu mowa jest na Hampton Beach w NH, a plażowiczów jest tam że ręcznik cięzko wcisnąć, byłam widziałam. Trochę rozbieżności jest jak na tak niedługi opis :) Pozdrawiam Monika
  odpowiedz