Tego nie wiesz o Piastach
Artykuły Tego nie wiesz o Piastach

Tego nie wiesz o Piastach

Tego nie wiesz o Piastach
Mieszko I [fot: wikimedia commons/public domain]

W ciągu niemal 800 lat istnienia ród Piastów doczekał się dokładnie 591 przedstawicieli. Pierwsza historyczna dynastia w Polsce rządziła przez niemal 400 lat. Ostatnim Piastem na polskim tronie był Kazimierz III Wielki.

Legendarnym założycielem dynastii Piastów był Piast Kołodziej. Do dziś wśród historyków nie ma zgody co do tego, kim był. Jeszcze w XIX wieku badacze starych dziejów byli przekonani, że Piast pełnił funkcję majordomusa i zarządzał dobrami na dworze która Popiela. Tego samego, którego później miały zjeść myszy. Tę wersję jednak obalono. Piasta uznano za urzędnika dworskiego, który miał czuwać nad wychowaniem królewskich synów. Od tej funkcji miało również pochodzić jego imię.

Mieszko I Wybitny

Kontrowersje wokół pierwszego z Piastów sprawiły, że za historycznego protoplastę dynastii uznano Mieszka I. Sprawujący władzę od 960 roku syn Siemomysła i wnuk Lestka uważany jest za twórcę państwa polskiego. To właśnie za jego panowania miał miejsce Chrzest Polski, a nasz kraj został oficjalnie włączony do zachodniego kręgu kultury chrześcijańskiej. Spore zdolności dyplomatyczne sprawiały, że potrafił zjednać sobie cesarza niemieckiego, ale także wcześniejszych wrogów. Kończąc swoje panowanie, pozostawił potomkom kraj o silnej pozycji w Europie i podwojonym terytorium.

Grzeszny jak Chrobry

Po Mieszku I na tronie zasiadł Bolesław I Chrobry. Pierwszy koronowany król Polski objął rządy w 992 roku. Niedługo później wypędził z kraju nie tylko swoją macochę, ale także wszystkich przyrodnich braci. Nie były to jednak jedyne grzechy na jego koncie.

W czasach pierwszych Piastów niemal każdy odpowiedzialny za chrystianizację państwa książę, król lub jego potomek mógł liczyć na to, że prędzej czy później zostanie wyniesiony na ołtarze. Każdy poza władcą Polski. Zdaniem historyków, Bolesław Chrobry skutecznie pozbawił się szansy na kanonizację przez to, że się źle prowadził. Choć nie stronił od publicznego karania cudzołożników, nawet poprzez przybicie ich za mosznę do mostów, znany był ze swojego upodobania do kobiet.

Chrobry koronował się na króla Polski na krótko przed swoją śmiercią, w 1025 roku. Zaraz po nim na tronie zasiadł jego drugi syn. Mieszko II Lambert wziął przykład z ojca i na wszelki wypadek wypędził z kraju dwóch swoich braci. Jednak i to nie ustrzegło go przed niebezpieczeństwami. Najazdy wojsk niemieckich, ruskich i bunt możnowładców sprawiły, że Mieszko II musiał szukać schronienia w Czechach. Do władzy powrócił dopiero po dwóch latach. Choć zdołał zjednoczyć kraj, o stabilności w strukturach władzy nie mogło być już mowy. Poza tym, to właśnie za jego czasów Polska utraciła część swojego terytorium.

Łokietek Wspaniały

Na dobre Polska została jednak podzielona w 1138 roku. Ustawa sukcesyjna, która zaczęła obowiązywać po śmierci Bolesława Krzywoustego, zapoczątkowała okres rozbicia dzielnicowego. Od tego momentu, zgodnie z obowiązującymi zasadami, każdy członek rodu Piastów miał prawo do części ojcowizny. Zjednoczenie przyszło dopiero w 1320 roku, kiedy na tron Polski wstąpił Władysław I Łokietek. Początkowo nikt nawet nie brał pod uwagę tego, że to młody Władysław sięgnie po koronę. Nie dość, że miał dwóch starszych braci, to jeszcze nie posiadał nawet kawałka własnego księstwa. Podobno na jego niekorzyść przemawiał także niski wzrost.

Koniec dynastii

Piastowie rządzili Polską do 1370 roku. Jako ostatni z tej dynastii na tronie zasiadał Kazimierz III Wielki. To właśnie za jego czasów udało się poprawić mocno nadwyrężone stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim. Dzięki niemu powstała również Akademia Krakowska, czyli dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński. Choć żenił się aż czterokrotnie, nie pozostawił po sobie następcy. Po śmierci władza przeszła więc w ręce jego siostrzeńca, Ludwika Węgierskiego.

Czytaj w Platine.pl
Współczesne rezydencje - sentyment do historii, czy gargamele?
Majętni inwestorzy chętnie zlecają budowę zabytkowych pałaców i dworków.
Hugo Boss przeprasza za mroczną historię
Do szycia mundurów wroga zmuszał grupę 140 Polaków i 40 Francuzów.
Tu spotykają się milionerzy
- W Polsce nie ma takich miejsc, gdzie majętni biznesmeni mogliby się spotkać z przyjaciółmi, zapalić cygaro, wypić dobry koniak- narzeka Jerzy Mazgaj, majętny przedsiębiorca.
SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu bjGBi
KOMENTARZE
 • 28.08.13, 22:00:29

  ~maniek 770

  nie za monsze tylko za jaja
  odpowiedz
 • 27.01.14, 18:07:21

  ~Piastowski

  Bolesław Chrobry został koronowany na Cesarza Zachodnio-Rzymskiego (późniejsza Rzesza) a więc był Cesarzem.
  odpowiedz