Tam cała Europa spędza wakacje
Sport & Podróże Podróże Tam cała Europa spędza wakacje

Tam cała Europa spędza wakacje

Tam cała Europa spędza wakacje
W Chorwacji aż 92 proc. turystów to cudzoziemcy z innych krajów Unii. Na zdjęciu zwiedzający w Dubrowniku [fot: Bartosz Krupa/East News]

Europejczycy coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, ale też najczęściej pozostają w obrębie Unii Europejskiej. W 2013 roku 38 proc. mieszkańców UE spędziło urlop w innym kraju unijnym. To o pięć punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

W Polsce w roku ubiegłym zagraniczni goście stanowili 20 proc. wszystkich turystów. Najwięcej cudzoziemców spędziło wakacje w Chorwacji (92 proc. turystów), Grecji (79 proc.), Austrii (71 proc.) i na Litwie (70 proc.). Najsłabiej w tych statystykach wypadła Rumunia, gdzie cudzoziemcy stanowili tylko 18 proc. osób na wakacjach.

W sumie w 2013 roku w hotelach, ośrodkach wczasowych, hostelach etc. w całej Unii turyści spędzili 2,6 mld nocy.

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej podaje, że czołowa piątka najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w Unii Europejskiej pozostaje bez zmian od roku 2012. Są to: Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Austria. Mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Grecji i Włoch w największym stopniu skłaniają się do krajowych wakacji, podczas gdy Luksemburczycy i Belgowie przodują w wyjazdach do innych państw UE.

Proporcja Europejczyków wybierających się na wakacje niezależnie od czynników ekonomicznych jest zróżnicowana - od 10 proc. wśród Greków do 75 proc. Austriaków - głosi komunikat KE.

Trendy te mają się utrzymać, co - jak skomentował badanie Eurobarometru komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani - stanowi wyjątkowe osiągnięcie sektora turystycznego, który jest w dalszym ciągu lokomotywą gospodarczej odnowy Unii Europejskiej.

Czytaj w Platine.pl
Luksusowe wille na bezludnej wyspie
Twórcy chwalą się, że w tym miejscu można znaleźć prawdziwy spokój i odpoczynek.
Czym kusi światowa stolica hazardu?
W 2013 roku tamtejsze kasyna zarobiły aż 45 mld dolarów. To więcej, niż wszystkie amerykańskie razem wzięte.
Polki oprowadzają po "mieście brzóz"
Europejska Stolica Kultury 2014 nagrodziła nietypowy przewodnik.
Tagi:

chorwacja

podróże

najpopularniejsze cele turystyczne

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj trzeci znak kodu pFnWe
KOMENTARZE
 • 2.03.14, 11:36:21

  ~kot drapal all-inclusive

  wczesniej troche zjezdzilem swiat, wszedzie jest fajnie, ale najlepiej jak wezme swoj camping i przejade np w okolo Francji w 2 tygodnie -- najpiekniejsze wczasy na ziemi, nie lezy sie codziennie w hotelowym basenie za to masz wiekszy kontakt z tubylcami i ich piekna kultura, nie jest zbytnio tanio ale nikt nie bedzie zalowal takiej przygody
  odpowiedz
 • 27.02, 12:24:14

  ~gloria7

  Ja bardzo lubię wyjazdy z novum travel. nie tylko jeśli chodzi o kwestię tego że organizują wycieczki w fajne miejsca. Bo tez komfort podróży jest naprawdę świetny, nie trzeba się o nic martwić :) Tutaj podsyłam link: http://novumtravel.pl/
  odpowiedz
 • 9.04, 15:43:55

  ~Kropka88

  O, zgadzam się w 100%. Novum Travel ma świetne propozycje wyjazdów. Ja byłam właśnie w Chorwacji z nimi w zeszłym roku, było rewelacyjnie :)
  odpowiedz