Tajemnice i ciekawostki rodu Radziwiłłów
Artykuły Tajemnice i ciekawostki rodu Radziwiłłów

Tajemnice i ciekawostki rodu Radziwiłłów

Tajemnice i ciekawostki rodu Radziwiłłów
Cesarz nadaje Mikołajowi Radziwiłłowi Czarnemu tytuł książęcy [fot: wikimedia commons/public domain]

Jeden z najpotężniejszych rodów litewskich trwale zapisał się na kartach polskiej historii. Za ich potęgą stali wybitni wodzowie, tacy jak Jerzy Radziwiłł Herkules, Mikołaj Radziwiłł Rudy czy chociażby Krzysztof Radziwiłł Piorun. Radziwiłłowie uchodzili za wielkich mecenasów kultury, jednak zostali zapamiętani również jako zdrajcy, którzy odważyli się wystąpić przeciwko państwu polsko-litewskiemu.

Choć po raz pierwszy nazwisko Radziwiłłów pojawiło się w dokumentach z 1401 roku, prawdopodobnie korzenie rodu sięgają znacznie dalej. Niektórzy jego początków próbują doszukiwać się nawet w czasach rzymskich. Przez wiele lat historycy mieli spory problem z ustaleniem, kim byli przodkowie rodu Radziwiłłów. Dziś jest już niemal pewne, że jedną z wielu rodzin bojarskich, która swoją potęgę zawdzięczała jedynie umiejętnemu wykorzystaniu właściwego momentu w dziejach.

Nie wiadomo, jakby potoczyłyby się losy Radziwiłłów, gdyby na polskim tronie nie zasiedli Jagiellonowie. Przedstawiciele tej dynastii doskonale zdawali sobie bowiem sprawę z tego, że stare rody stanowią spore zagrożenie dla ich władzy. Jedyny ratunek widzieli w stworzeniu nowej wyższej sfery, która byłaby w stanie przeciwstawić się ich wpływom. To właśnie temu procesowi w głównej mierze Radziwiłłowie zawdzięczali bardzo szybki awans swojej rodziny.

Potęga rodu Radziwiłłów to także zasługa Mikołaja Radziwiłła Czarnego oraz Mikołaja Radziwiłła Rudego. To właśnie ten ostatni doprowadził do małżeństwa swojej siostry Barbary Radziwiłłówny z ówczesnym królem Polski Zygmuntem Augustem. Związek bardzo szybko przerodził się w polityczną grandę, która poważnie wstrząsnęła całym królestwem, a członkom rodu dała szansę na zdobycie jeszcze wyższej pozycji.

Obaj Mikołajowie - Czarny i Rudy, chcieli wykorzystać małżeństwo nie tylko do zacieśniania stosunków z dworem, ale przede wszystkim do uzyskania dominacji na Litwie. To także dzięki ich staraniom cesarz niemiecki Karol V Habsburg zdecydował się przywrócić rodowi utracony tytuł książęcy. Od 1549 roku wszyscy członkowie rodziny Radziwiłłów znowu mogli się nim oficjalnie posługiwać.

Przedstawiciele polskiej arystokracji nawet nie ukrywali swojego niezadowolenia tym faktem. W kraju, gdzie tytuł książęcy był zarezerwowany tylko dla nielicznych, decyzja cesarza niemieckiego stała się tematem ostrych dyskusji. Nie przeszkodziło to jednak Radziwiłłom dalej umacniać pozycji swojego rodu. Potęga rodzinny nie została również zachwiana po śmierci księżnej Radziwiłłówny. Co więcej, jej umocnienie znalazło wyraz w akcie unii lubelskiej. To właśnie tam pojawił się zapis, który jeszcze raz formalnie potwierdzał nadanie rodzinie tytułu książęcego. Od tej chwili rozpoczęła się najwspanialsza część historii rodu. Z czasem jego potęga stała się tak wielka, że przedstawiciele Radziwiłłów mogli pozwolić sobie na to, by prowadzić politykę sprzeczną z wolą polskich władców. Część z nich otwarcie opowiadała się nawet za zerwaniem unii polsko-litewskiej.

Potomkowie Radziwiłłów są obecni w polskim życiu publicznym do dzisiaj. Pochodzący z 17 pokolenia rodu, urodzony w 1958 roku Konstanty Radziwiłł pełnił funkcję prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, zaś urodzony w 1964 roku Dominik Radziwiłł do 2012 roku był wiceministrem finansów.

Czytaj w Platine.pl
Wydzierżawił sobie zamek. Bo lubi
Właściciel Muzeum Motoryzacji i Techniki z podwarszawskich Otrębusów wydzierżawił ruiny Zamku Dybowskiego, położonego na lewym brzegu Wisły w Toruniu.
Na tych znaczkach można sporo zarobić
Najcenniejsze są te na cześć CIA i Richarda Nixona, bo przy ich tworzeniu popełniono błąd. Dla kolekcjonerów to prawdziwa gratka.
Axel Springer urodził się 100 lat temu
To twórca jednego z największych imperiów medialnych na świecie i postać, która do dziś budzi wiele kontrowersji.
Tagi:

historia

szlachta

radziwiłłowie

rody arystokratyczne

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj trzeci znak kodu 96Dbj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.