Problemy ze wzrokiem i słuchem nie wykluczają ze sztuki
Sztuka & Design Sztuka Problemy ze wzrokiem i słuchem nie wykluczają ze sztuki

Problemy ze wzrokiem i słuchem nie wykluczają ze sztuki

Problemy ze wzrokiem i słuchem nie wykluczają ze sztuki
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta [fot: Wikimedia/Domena publiczna]

Spotkania dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu towarzyszące wystawie Adoracja słodyczy odbędą się dzisiaj i jutro w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Spotkania mają charakter integracyjny - mówi Marta Miś, rzecznik prasowy Zachęty.

Dzisiaj o godzinie 17:30 odbędzie się spotkanie towarzyszące wystawie Adoracja słodyczy dedykowane osobom z dysfunkcją słuchu. Natomiast jutro, o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie - również towarzyszące wystawie Adoracja słodyczy - jednak tym razem dla osób z dysfunkcją wzroku. - To są takie spotkania, które organizujemy w ramach cyklu Sztuka dostępna". Odbywają się w nawiązaniu do wszystkich wystaw, które organizujemy w Zachęcie" - opowiada PAP Life Marta Miś, rzecznik prasowy Narodowej Galerii Sztuki.

Natomiast również jutro, zaś o godzinie 18:00 odbędą się warsztaty skierowane do dorosłych, które poprowadzi Dorota Podlaska, artystka biorąca udział w wystawie Adoracji słodyczy.

- Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde'a' to są warsztaty, które będą miały charakter integracyjny, na które zapraszamy zarówno osoby pełnosprawne jak i osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu, w tym z niepełnosprawnością sensoryczną. Osoby niewidome będą wcześniej zapoznane z wystawą poprzez audiodeskrypcję i uprzednie oprowadzanie. Natomiast dla osób niesłyszących będzie tłumaczenie w polskim języku migowym - tłumaczy Miś.

Podczas spotkania będzie można zapoznać się z nietypowymi łakociami... Będzie można podziwiać czekoladki, w których zatopiono różnego rodzaju owady i robaki. Same warsztaty będą polegały na przygotowaniu przez ich uczestników lunch boxu dla dobrego doktora Jekylla i złego pana Hyde'a.

- Założeniem artystki jest to, żeby zapoznawać te produkty spożywcze, które się pojawią również poprzez inne zmysły, niż tylko zmysł wzroku, którym zazwyczaj percypujemy sztukę. Mamy na względzie przede wszystkim dotyk, ale i smak czy chociażby jego wyobrażenie. Pomysł jest również taki, żeby porozmawiać o tej wystawie poprzez szukanie przymiotników związanych bardziej ze smakiem, jednak w taki bardziej zaskakujący i nieoczywisty sposób - tłumaczy rzecznik prasowy Zachęty i dodaje:

Na warsztaty oraz na wspomniane spotkania specjalne obowiązują zapisy. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej Zachęty - skwitowała Miś.

Czytaj w Platine.pl
Targi ślubne w Warszawie. Co będzie modne w tym roku?
Zainteresowanie targami ślubnymi z roku na rok wcale nie maleje, chociaż ciągle spada w Polsce liczba zawieranych małżeństw.
Za 30 milionów złotych powstanie w Polsce centrum designu
Nieruchomość, w którym powstaje centrum znajduje się na terenie zabytkowego, przyfabrycznego XIX-wiecznego osiedla Księży Młyn i jest wpisana do rejestru zabytków.
Złote Globy rozdane. "Ida" bez nagrody
Nagrodę przyznało w Los Angeles Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagraniczne.
SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu uBmsh
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.