Postanowienia noworoczne coraz rzadziej dotyczą planów zawodowych!
Styl Życia Styl Postanowienia noworoczne coraz rzadziej dotyczą planów zawodowych!

Postanowienia noworoczne coraz rzadziej dotyczą planów zawodowych!

Postanowienia noworoczne coraz rzadziej dotyczą planów zawodowych!
[fot: Passant/CC/Flickr]

Coraz więcej postanowień noworocznych Polaków dotyczy zdrowia i walki z nałogami. Prawie połowa ankietowanych przyznała, że chociaż częściowo realizuje te plany. Jednakże, jak pokazuje badanie, z czasem mniej chętnie podejmujemy się postanowień noworocznych.

Z ostatniego raportu z badań przeprowadzonych przez CBOS na temat postanowień noworocznych Polaków wynika, że dotyczą one w większości zdrowia i walki z nałogami (27 proc.), domu czy mieszkania (27 proc.) oraz pracy i związanych z nią planów zawodowych (12 proc.).

Co więcej, odnotowano 8 proc. wzrost zainteresowania kwestią zdrowia i walki z nałogami, zaś 5 proc. spadek, jeśli chodzi o plany związane z domem i mieszkaniem. 11 proc. spadek dotyczy pracy i planów zawodowych (porównanie 2005 r. z 2008 r.).

Najbardziej popularnymi postanowieniami noworocznymi wśród Polaków są: rzucenie lub ograniczenie palenia papierosów (17 proc.), remont, rozbudowa lub wykończenie domu (14 proc.) bądź jego zakup (7 proc.) oraz wakacyjny wyjazd (7 proc.). Schudnąć bądź zastosować dietę planowało 3 proc. ankietowanych.

40 proc. ankietowanych wierzy, że w pełni uda im się zrealizować te postanowienia, prawie połowa, że chociaż częściowo (46 proc.), zaś 3 proc. uważa, że wcale.

Co ciekawe, 76 proc. badanych nie składało sobie podobnych postanowień rok wcześniej, zaś 18 proc. składało. 21 proc. tych, którzy je złożyli, zrealizowało je w pełni, częściowo 59 proc., zaś co piąty ankietowany nie wytrwał w dążeniu do celu.

Badanie pokazuje, że z czasem mniej chętnie podejmujemy się postanowień noworocznych (13 proc. spadek porównując 2005 r. z 2008 r.).

Źródło: Raport Postanowienia i plany Polaków na rok 2008 CBO

Czytaj w Platine.pl
Sukienka na sylwestra? Postaw na srebro i złoto
Polecany trend to długie sukienki, ich krój idealnie podkreśla smukłą sylwetkę i sprawia, że przy niej nawet klasyczne dodatki wyglądają zjawiskowo.
Polska tradycja kolędowa jest najbogatsza na świecie
"Sztuka kolędowania, ze swoją bardzo głęboką tradycją, tworzy nadzwyczajny klimat wprowadzając nas w niezwykłą atmosferę świąt" - podkreśla Elżbieta Siczek, dyrygent chóru Camerata Varsovia.
Uwielbiamy czerwone bombki. Powód?
Święta w tym roku będą bardzo tradycyjne.
SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu iS7rf
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.