Organizacje pozarządowe - jak udzielić im wsparcia
Finanse & Nieruchomości Filantropia Organizacje pozarządowe - jak udzielić im wsparcia

Organizacje pozarządowe - jak udzielić im wsparcia

1/3
Organizacje pozarządowe - jak udzielić im wsparcia
[fot: mangostock/iStock]

Aż 66 procent Polaków deklaruje, że w 2011 roku przekazało pieniądze na rzecz jakiejś organizacji społecznej. Niestety większość z nich zrobiła to tylko raz - podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poza inicjatywą Jurka Owsiaka inne organizacje nie cieszą się już taką popularnością, a przez to otrzymują mniejsze wsparcie. Tylko co czwarty z polskich darczyńców przyznał, że wpłacił pieniądze na konto organizacji wspierającej ofiary klęsk żywiołowych. Z kolei co dziesiąty docenił działalność instytucji zajmujących się pomocą humanitarną.

Przekazanie pieniędzy podczas zbiórki lub przelanie ich na konto konkretnej organizacji – to najłatwiejsze sposoby wsparcia organizacji. W 2009 roku skorzystała z nich ponad połowa instytucji. Niestety ich wysokość nie jest już tak imponująca jak skala. Większość datków nie przekracza bowiem 50 złotych. Tylko co czwarty z darczyńców zasilił konto organizacji kwotą do 200 złotych. Na udzielenie jeszcze większego wsparcia zdecydowała się jedynie nieco ponad dwa procent z nas.

Darowizna to forma umowy, w której jedna ze stron zobowiązuje się do bezinteresownego przekazania drugiej części swojego majątku. Darczyńcami mogą zostać zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy spółki. Stowarzyszenia i fundacje można wspierać nie tylko pieniędzmi, ale także rzeczami, nieruchomościami, a nawet prawami majątkowymi. Formalności jakich trzeba będzie dopełnić będą uzależnione od tego, na którą z tych form się zdecydujemy. Jeśli w grę wchodzi ofiarowanie kawałka ziemi lub mieszkania potrzebny będzie akt notarialny. Pozostałe można przekazać w formie umowy cywilnoprawnej. Jeszcze łatwiej jest z wpłatami na konto. W tym wypadku wystarczy samo potwierdzenie wpłaty oraz zgoda organizacji, na przyjęcie darowizny.

Wygodnym sposobem udzielenia wsparcia konkretnej organizacji jest również przekazanie 1% podatku. Z tej możliwości tylko w 2010 roku skorzystało ponad 8,6 miliona Polaków. Należy pamiętać, że jedna setna naszego rozliczenia z fiskusem może zasilić konto jedynie organizacji pożytku publicznego. Te zaś mają o co walczyć. W ubiegłych latach do podziału było ponad 350 milionów złotych.

Tagi:

wośp

pieniądze

organizacje pozarządowe

filantropia

datki

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu daAQd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
NGO.pl

FDP

Wszystkie obszary działalności

Szkolenia, podnoszenie kwalifikacji Doradztwo zawodowe, poradnictwo Przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, działalność wspierająca Ochrona zdrowia Ochrona praw Przeciwdziałanie bezrobociu, rozwój gospodarczy Nauka, kultura, ekologia Działalność międzynarodowa, wspólnoty lokalne, aktywność społeczna Tożsamość, tradycja narodowa Sport, turystyka, wypoczynek Bezpieczeństwo publiczne Inne