Morskie Oko w piątce najpiękniejszych jezior świata
Styl Życia Wellness Morskie Oko w piątce najpiękniejszych jezior świata

Morskie Oko w piątce najpiękniejszych jezior świata

Morskie Oko w piątce najpiękniejszych jezior świata
[fot: PAP/Grzegorz Momot]

Czarny Staw, Morskie Oko czy Zadni Staw to wizytówki Tatr. Otoczone szczytami jeziora zachwycają niejednego turystę. Jedno z nich docenił także prestiżowy amerykański dziennik. The Wall Street Journal uznał Morskie Oko jednym z piękniejszych jezior na świecie. Co takiego niezwykłego jest w tym górskim zbiorniku wodnym?

Amerykańskich dziennikarzy zachwyciło malownicze położenie tatrzańskich jezior w niebiesko-zielonych dolinach. Opisywali, że widok kozic skubiących ledwo co wyrośniętą roślinność jest wspaniałą pamiątką z wypadu w polskie Tatry.

- Nam się tu bardzo podoba. Jest po prostu pięknie. Niepowtarzalna jest panorama, w tym widok na najwyższy szczyt - Rysy - zdradza Jakub Łapiński, gospodarz schroniska PTTK nad Morskim Okiem.

Choć otoczenie i krajobrazy wokół Morskiego Oka nie różnią się znacznie od innych tatrzańskich jezior, to o jego popularności decyduje łatwy dostęp. Niedługa droga od parkingu lub dojazd bryczką zaprzęgniętą w konie sprawiają, że latem ciężko znaleźć jest na brzegu wolne miejsce, aby zrobić zdjęcie.

W wakacyjne miesiące nad Morskie Oko przybywają tłumy turystów. Aby podziwiać piękno górskiego jeziora w samotności, bez wrzawy turystów, warto wstać o świcie i, kiedy słońce dopiero wychodzi zza gór, nacieszyć się widokiem jednego z najpiękniejszych jezior na świecie. - Codziennie rano do godziny 8 można w spokoju podziwiać Morskie Oko. Jeśli przyjdziemy o 6, będziemy prawdopodobnie siedzieć nad brzegiem sami - opowiada Łapiński. Znacznie luźniej jest też poza sezonem, zwłaszcza w marcu i kwietniu.

Morskie Oko jest największym tatrzańskim jeziorem, położonym w Dolinie Rybiego Potoku. Starą nazwą jeziora był Rybi Staw, ze względu na żyjące w jego wodach pstrągi. Woda ma zielonkawy kolor, który świetnie widać przy ładnej pogodzie. Jezioro ma obwód 2,5 km i dokoła niego poprowadzony jest szlak. Spacer wokół Morskiego Oka powinien zająć około godzinę.

Dziennikarze The Wall Street Journal umieścili Morskie Oko na liście pięciu najpiękniejszych jezior świata. Morskie Oko znalazło się tam obok amerykańskiego jeziora Powell w Kolorado oraz kenijskiego jeziora Nakaru.

Czytaj więcej w Platine.pl
Wakacje w górach. Podhale przygotowane na turystów
Zobacz, co czeka wyjeżdżających w Tatry.
"Khmerzy są bardzo przyjaźni. Polecam"
Kambodża to bezpieczny kraj i popularny wakacyjny cel podróży.
Nowy szlak na Podtatrzu - śladem zabytkowych świątyń
Trasa jest propozycją dla turystów, którzy niekoniecznie chcą chodzić po tatrzańskich szczytach i graniach. Można ją przemierzyć samochodem.
Tagi:

tatry

morskie oko

jezioro

atrakcje turystyczne

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj drugi znak kodu h755f
KOMENTARZE
  • 3.08.14, 11:06:42

    ~qazus

    zachwyt amerykanów jest dla nas pełnym spełnieniem
    odpowiedz