Messi zapłacił 5 mln euro zaległych podatków
Sport & Podróże Sport Messi zapłacił 5 mln euro zaległych podatków

Messi zapłacił 5 mln euro zaległych podatków. Nie zbiedniał

Messi zapłacił 5 mln euro zaległych podatków. Nie zbiedniał
[fot: AP/Fotolink/East News]

Lionel Messi i jego ojciec Jorge zapłacili ponad pięć milionów euro zaległych podatków. Tak zadecydował sąd w miejscowości Gava koło Barcelony, gdzie mieszka słynny piłkarz.

W czerwcu hiszpański fiskus dopatrzył się nieprawidłowości w deklaracjach podatkowych Argentyńczyka za lata 2006-2009. Stwierdzono m.in. że nie wpłynął podatek ze sprzedaży wizerunku Messiego, a transakcję ukryto poprzez skomplikowaną sieć fikcyjnych spółek z Urugwaju, Belize, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

- Nigdy nie zajmowałem się tego rodzaju sprawami. Ani ja, ani mój ojciec. Prawda jest taka, że nie mam pojęcia o tym wszystkim i dlatego mamy doradców, którzy się tym zajmują - mówił Messi w lipcu w jednym z wywiadów.

W ubiegłym tygodniu sąd wyjaśnił, że Messi i jego ojciec dokonali korekty deklaracji, wpłaciwszy w sierpniu sumę 5 016 542 euro. Nie zwolniło to jednak piłkarza z obowiązku stawienia się 17 września na przesłuchanie.

26-letni Messi, już czterokrotnie został wybrany najlepszym piłkarzem świata, a w ubiegłym roku pobił rekord Gerda Mullera sprzed 40 lat, strzelając najwięcej bramek w jednym sezonie.

 

Sukces sportowy przekłada się również na zarobki. Według Forbes, dochody Argentyńczyka w minionym roku wyniosły ponad 41 milionów dolarów, a jego majątek oceniany jest na 172 miliony dolarów.

Połowa z tego pochodzi z gry dla FC Barcelona. Kataloński klub podpisał w grudniu 2012 roku pięcioletni kontrakt z piłkarzem, który gwarantuje mu zarobki w wysokości ponad 22 milionów dolarów rocznie. Poza pensją, Messi regularnie od kilku lat dostaje premie za doskonałe wyniki - około 2 miliony dolarów każdego sezonu.

Oprócz dochodów z klubu, piłkarz zarabia na kontraktach sponsorskich, i to nie mało, bo około 21 milionów dolarów rocznie. Najwięcej na wieloletniej umowie partnerskiej z niemieckim Adidasem - ponad 3 miliony dolarów rocznie. Ponadto w 2012 roku Messi podpisał kontrakt z Turkish Airlines i wraz z amerykańskim koszykarzem Kobe Bryantem jest globalnym ambasadorem tej firmy.

Zobacz Lionela Messiego i Kobe Bryanta w reklamie Turkish Airlines

Poza wspomnianymi kontraktami do najbardziej lukratywnych należą: współpraca z Proctor & Gamble, EA Sports, Pepsi Audemars Piguet i Dolce & Gabanna.

Do majątku piłkarza zalicza się kilka ekskluzywnych rezydencji i apartamentów w rodzinnym Rosario w Argentynie i na przedmieściach Barcelony w Hiszpanii. Messi jest także właścicielem Audi R8 warte prawie 160 tysięcy dolarów i Ferrari F430 Spider wartym ponad 210 tysięcy dolarów.

Lionel Messi obecnie jest na trzecim miejscu w rankingu najlepiej zarabiających piłkarzy na świecie. Wyprzedzają go tylko Anglik David Beckham i Portugalczyk Cristiano Ronaldo.

Czytaj w Platine.pl
Ronaldo sprzedaje posiadłość
Decyzja o pozbyciu się nieruchomości oznacza, że Ronaldo nie wróci do Manchesteru United
Szaleniec odchodzi z Microsoftu
Steve Ballmer bardziej niż z sukcesów, znany jest z dziwacznych zachowań.
Radwańska zarobiła prawie 2 mln dolarów
Polka zarobiła na korcie od stycznia 1,924 dolarów. Na czele stawki jest liderka rankingu WTA Tour Amerykanka Serena Williams - z kwotą 5,465 mln dolarów.
(PAP), (JB)
2013-09-09
Tagi:

podatki

majątek

piłkarz

lionel messi

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu wcuLm
KOMENTARZE
 • 9.09.13, 08:35:38

  ~blesq

  Normalnemu człowiekowi aż się łza w oku kręci czytając o takich kwotach...
  odpowiedz
 • 9.09.13, 16:19:59

  ~normalny_polak

  Nieprawda. Każdemu normalnemu polakowi aż się serce raduje gdy widzi jak innemu się powodzi.
  odpowiedz
 • 17.04.14, 10:59:35

  ~prawdziwy_polak

  a mnie się nóż w kieszeni otwiera
  odpowiedz