Meble ze śmieci to dziś sztuka
Sztuka & Design Sztuka Meble ze śmieci to dziś sztuka

Meble ze śmieci to dziś sztuka

Meble ze śmieci to dziś sztuka
Stolik zaprezentowany na wystawie w paryskiej galerii S. Bensimon [fot: wiithaa/CC BY 2.0/flickr]

Krzesło z papieru, torebka z plandeki, a może żyrandol z plastikowych nakrętek? Upcykling to coraz bardziej popularny trend we wnętrzarstwie i modzie, który daje drugie, piękniejsze życie śmieciom.

Co roku pozbywamy się setek kilogramów śmieci. Szkło nie rozłoży się nigdy, plastik - w zależności od rodzaju - do pełnej degradacji potrzebuje od stu do tysiąca lat, wyrzucona puszka również dopiero po tysiącu lat przestanie zaśmiecać Ziemię. Tak naprawdę szklane butelki, słoiki, żarówki, czy puszki nie muszą trafiać na śmietnik. Może lepiej dać im drugie, ekologiczne życie?

Upcykling to coraz bardziej popularny nurt w Polsce, który polega na nadawaniu drugiego życia przedmiotom niepotrzebnym, zużytym, a dokładniej rzecz biorąc - odpadom. To dobry przykład na to, jak kreatywne wykorzystanie śmieci, a przy tym dbać o środowisko. Trend ten znalazł zastosowanie we wnętrzarstwie, meblarstwie, a także w modzie.

- Nowe przedmioty można wykonać ze wszystkiego. Zużyta żarówka może posłużyć na przykład za wazon, ze starych rur hydraulicznych można stworzyć ciekawą lampę, a z niepozornej skrzyni służącej do przechowywania warzyw na targu niekonwencjonalny i w pełni funkcjonalny mebel np. ramę do łóżka, czy stolik - mówi projektantka wnętrz i współwłaścicielka biura projektowego Domowe Kreatury, Ewelina Rutkowska.

Tak studio Domowe Kreatury wykorzystuje stare przedmioty:
fot. Domowe Kreatury
fot. Domowe Kreatury
fot. Domowe Kreatury

- W projektowaniu wnętrz wykorzystujemy ideę upcyklingu, ponieważ daje nam ona nieograniczone możliwości i sprawdza się w każdym stylu: skandynawskim, vintage, glamour, czy w supernowoczesnym. Wyobraźnia nie ma granic i wszystko, co z pozoru wydaje się być odpadem, może znaleźć swoje miejsce w naszych realizacjach - dodaje projektantka.

Materiały do upcyklingowych małych dzieł sztuki można znaleźć wszędzie: na aukcjach, pchlich targach, na strychach, w piwnicy, czy nawet we własnym koszu na domowe odpady. Ratując niepozorne cuda przed wywozem na śmietnisko, za niewielkie pieniądze można stworzyć ciekawe wnętrze i posiadać jedyne w swoim rodzaju ręcznie wykonane przedmioty.

- Znajomi oddają nam niepotrzebne starocie, a my nadajemy im drugie, piękniejsze życie. Ze starych drzwi może powstać niepowtarzalny jedyny w swoim rodzaju rustykalny stół. Z butelek, sznurków, piłeczek pingpongowych - lampa. Z rurek PCV - nowoczesna półka na buty. Z opon - siedzisko, a z plastikowych kubeczków miska na drobiazgi. Przykładów jest mnóstwo - przybliża ideę upcyklingu projektantka Domowych Kreatur, Marysia Jaworska. - Obecnie pracujemy nad metamorfozą starego laptopa, którego kreujemy na element dekoracji w połączeniu z żywą trawą - dodaje.

Zobacz, co z używanych sprzętów robią projektanci z Lasu Rąk:
fot. LAS RĄK laboratorium rękodzieł
fot. LAS RĄK laboratorium rękodzieł
fot. LAS RĄK laboratorium rękodzieł

Zasady, że nie wszystko piękne, co nowe i się świeci trzyma się także Las Rąk Laboratorium Rękodzieł, gdzie znaleźć można upcyklingowe dodatki i biżuterię. To stacjonarna galeria przy ulicy Kruczej w Warszawie, która prezentuje rękodzieła nierzadko tworzone z surowców wtórnych.

Powstaje także coraz więcej galerii z meblami second hand, śmieciami zamienionymi na pełnowartościowy produkt, i to z najwyższej półki, bo upcykling różni się od popularnego recyklingu tym, że powstające produkty są wysokiej jakości i przedostają się do tak zwanego wyższego obiegu. Na przykład sprzęty z upcyklingu można było zobaczyć w czerwcu w galerii S. Bensimon w Paryżu podczas 13. Dni Designu.

Zobacz fotorelację z Dni Designu w Paryżu:

Zresztą samo określenie upcyklingu, wymyślone przez Williama McDonougha oraz Michaela Braungarta, autorów książki Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things, od samego początku wiązało się z produktami wysokiej jakości, mimo że powstałymi z recyklingu.

Czytaj więcej w Money.pl
Segregacja śmieci może być sztuką
Gianluca Soldi - stworzył przedmiot, który jest odpowiedzą na potrzebę segregacji odpadów i doznania estetyczne.
Europalety wyparły meblościankę
Wnętrza naszych domów wyglądają coraz ciekawiej. Mieszkania przestają straszyć ciężkimi kredensami.
Designerskie towary spod lady
Wzornictwo przemysłowe z czasów PRL stało się modne.
SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu iae3f
KOMENTARZE
 • 19.09.13, 16:28:39

  ~fanka handmade'u ;)

  aaa! znam LAS RĄK - super miejsce na Kruczej! tam jest wszystko - biżu każdej maści, torby, poduszki, recycling własnie!, spinki do mankietów dla facetów, zabawki dla dzieci, kapy, lampy, ceramika, magnesy, zakładki do książek, breloki, lustra... a i dziewczyny są bardzo miłe i chętnie pomagają! miejsce = rewelacja.
  odpowiedz
 • 20.09.13, 14:07:19

  ~jakotakoczuje

  super, super! Meble ze śmieci, dzieci z probówki, jedzenie z kupy...! Viva ekologia!
  odpowiedz