Łazienki Królewskie nabiorą dawnego blasku
Sztuka & Design Sztuka Łazienki Królewskie nabiorą dawnego blasku

Łazienki Królewskie nabiorą dawnego blasku

Łazienki Królewskie nabiorą dawnego blasku
[fot: Artur Malinowski / Flickr (CC BY 2.0) ]

Remont zabytkowej, XVIII-wiecznej Starej Oranżerii oraz nowa ekspozycja Królewskiej Kolekcji Rzeźby Stanisława Augusta - to najnowsze projekty w Łazienkach Królewskich. Szczegóły rewitalizacji muzeum zdradził dyrektor Tadeusz Zielniewicz.

- Staramy się, aby Stara Oranżeria wyglądała tak, jak w czasach króla Stanisława Augusta - mówi dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz. - Zachowane zostały inwentarze z 1795 roku, projekty Chrystiana Kamsetzera oraz urządzenia całej galerii rzeźby. Zachowane, a nawet sensacyjnie odkryte dwa lata temu malowidła pozwalają nam przywrócić ten osiemnastowieczny, oświeceniowy charakter Starej Pomarańczarni. Wspólnie z Teatrem Królewskim, a także skrzydłem zachodnim, gdzie mamy dodatkową kolekcję rzeźby Polskiej XIX i XX wieku mamy nadzieję, że powstanie z tego bardzo interesujący - artystycznie i edukacyjnie - projekt dla zwiedzających - dodaje dyrektor.

Ponadto w Łazienkach odbywać się będą warsztaty teatralne, ruchowe i plastyczne, a także nowatorskie zajęcia dla osób niewidomych. Dostępna będzie pracownia rzeźbiarska oraz sala multimedialna, gdzie będą wyświetlane filmy na temat królewskiej kolekcji rzeźb.

- W Łazienkach Królewskich - podobnie jak w czasach oświecenia mówił o tym król Stanisław August - wierzymy, że edukacja i kontakt ze sztuką jest czymś bardzo ważnym. Wierzymy, że człowiek, który obcuje z pięknem staje się lepszy, a społeczeństwa stają się jakby bardziej racjonalne. To wszystko przenosi nas do takiego marzenia o tym, jak świat mógłby wyglądać w przyszłości. Tak jak w okresie oświecenia królowi towarzyszyła taka utopijna idea, republika marzeń. Również dzisiaj chcemy, żeby nasz świat w przyszłości był lepszym światem. Takim, w którym piękno, sztuka, kultura i edukacja odegrają bardzo ważną rolę. To jest kontynuacja w bardzo takim prostym wydaniu idei oświeceniowej - tłumaczy Zielniewicz.

Tysiące róż

W Muzeum Łazienki Królewskie szykuje się dużo innych zmian m.in. likwidacja asfaltu - całkowita ma nastąpić już w przyszłym roku. Posadzono aż 6,5 tysiąca nowych krzewów róż. Ponadto instalacja mgły wodnej w celu zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla Teatru Królewskiego, digitalizacja jego wnętrza oraz dostosowanie obiektu do osób o specjalnych potrzebach. Przestrzenie edukacyjne również mają być zaaranżowane na nowo.

Projekt dofinansowany jest m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego kwota przekracza kilkanaście milionów złotych. Zakończenia prac w Starej Oranżerii można spodziewać się pod koniec kwietnia 2016 roku.

- Ogrody w Łazienkach Królewskich zwiedza rocznie ponad 2 mln ludzi. Z tego sprzedajemy około 240 tys. biletów do naszych obiektów takich jak Pałac Na Wyspie, Biały Domek, Pałacyk Myślewicki, czy już wkrótce Stara Oranżeria mieszcząca Królewską kolekcję rzeźby - mówi Zielniewicz.

25 listopada przypada 250 rocznica elekcji i koronacji Stanisława Augusta. Co ciekawe w listopadzie za darmo będzie można zwiedzić różne obiekty muzealne. Dyrektor wspomniał o tym, że marzy mu się, aby wejścia do wszelkiego rodzaju muzeów były za darmo, tudzież za symboliczną złotówkę. Mimo, że jest to trudne w realizacji Zielniewicz zapewnia, że w miarę możliwości stara się szerzyć łatwy dostęp do dóbr kulturowych.

- Tak, dlatego wspólnie z innymi rezydencjami królewskimi - z Wawelem, z Wilanowem i z Zamkiem Królewskim realizujemy ideę "Bezpłatnego listopada". Pierwszy raz zrobiliśmy to w 2013 roku, kiedy to ponad 280 tysięcy ludzi odwiedziło Łazienki w ciągu tego jednego miesiąca, który nie jest najlepszym sezonem do zwiedzania muzeów czy ogrodów, bo to jest okres zimowy. Zrobiliśmy też 800 bezpłatnych lekcji muzealnych. Przede wszystkim dla tych szkół i dla tych środowisk, które nie zawsze mogą sobie pozwolić na to, żeby wnieść - niewielką, ale jednak - opłatę za przygotowanie dla nich lekcji muzealnych. To jest taki program zwiększenia dostępności do kultury, bycia bardziej otwartym, bardziej przyjaznym - kwituje dyrektor Łazienek Królewskich Tadeusz Zielniewicz.

Czytaj więcej w Platine.pl
Najwyższe budynki świata. Zobacz TOP 10
Już wkrótce zmiana na drugim miejscu. Zajmie je budynek, który powstaje w Szanghaju.
Polacy i Norwegowie ratują drewnianą architekturę
Współpraca będzie dotyczyła m.in. dokumentacji zabytków oraz metod konserwacji i rekonstrukcji budynków z drewna.
"Inteligentny" dom przyszłości według Japończyków
Testowy, demonstracyjny budynek przeznaczony jest dla dwóch rodzin.
SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu vgJwl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.