Koszty Uzyskania Przychodów w 2015 | Platine
Artykuły Koszty uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodu
[fot: Maj/Reporter]

Koszty uzyskania przychodu to wydatki ponoszone przez podatnika, w celu uzyskania przychodu. Przepisy podatkowe nie wymieniają wydatków, które można podciągnąć pod tę kategorię. Wymieniają jedynie katalog tych, które nie mogą być za nie uznane.

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, przychód uzyskany w 2014 roku powinno obniżyć się o koszt jego uzyskania. Jako że jest to jedynie możliwość, podatnik nie ma obowiązku uwzględniać go w swoim rocznym rozliczeniu.

Sposób obliczania kosztu uzyskania przychodu zależy od rodzaju umowy zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Miesięczne koszty uzyskania przychodu w przypadku pracownika z jedną umową o pracę wynoszą 111,25 zł. W sumie, w rozliczeniu podatkowym z tytułu kosztów uzyskania przychodu, taka osoba może pomniejszyć swój roczny dochód o kwotę 1335 zł.

Taka sama miesięczna stawka obowiązuje również osoby, które otrzymują wynagrodzenie na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę. Różnica polega jednak na tym, że ostatecznie w formularzu PIT, od rocznych zarobków mogą odjąć nie 1335, a maksymalnie 2002,05 zł.

Koszty pozyskania przychodu pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w firmie poza ich miejscem zamieszkania są odpowiednio wyższe. W skali miesiąca wynoszą 139,06 zł, a w ciągu roku 1668,72 zł. Natomiast osoby, które otrzymały pity z kilku zakładów, maksymalnie będą mogły odliczyć 2502,56 zł.

Koszty uzyskania przychodów twórców

Do tej pory wszystkim artystom, twórcom i dziennikarzom przysługiwało prawo do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z nowymi przepisami podatkowymi, które weszły w życie 1 stycznia 2013 roku, ten przywilej został ograniczony.

Twórcy będą mogli odliczyć od przychodu maksymalnie 42 tysiące 764 zł. Limit dotyczy jednak tylko przychodów pochodzących z tytułu praw autorskich, a także praw pokrewnych, przeniesienia prawa własności wynalazku, a także wzoru użytkowego czy znaku towarowego.

Potrzebne dokumenty

Choć teoretycznie udokumentowanie poniesionych kosztów nie jest konieczne, warto mieć dowody, potwierdzające poniesione wydatki. Prawo podatkowe nie określa, w jaki sposób to robić, dlatego przyjmuje się, ze każdy dowód może być przydatny.

Czytaj w Platine.pl
Gwiazda kina ucieka przed płaceniem podatków
Krytykę wywołał w poniedziałek znany aktor Gerard Depardieu, który śladem innych bogatych Francuzów przeprowadził się do Belgii. Powód?
Idzie kryzys i bardzo dobrze
Nie mamy pojęcia o gospodarce, a inwestowanie nas nie interesuje. Ale właśnie nadchodzi czas, który wszystko postawi na głowie.
Tak się chroni pieniądze w kryzysie
Zobacz, jak znaleźć właściwe spółki, jakich unikać i na co zwracać uwagę.
Tagi:

pit

podatki

koszty uzyskania przychodu

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu 3yfde
KOMENTARZE
  • 21.01.13, 13:17:31

    ~frusti

    Aż strach pomyśleć kiedy państwo zabierze koszty uzyskania przychodów. Przecież tyle pieniędzy im ucieka...
    odpowiedz