Kapelusz Napoleona sprzedali za prawie dwa miliony euro
Finanse & Nieruchomości Finanse Kapelusz Napoleona sprzedali za prawie dwa miliony euro

Kapelusz Napoleona sprzedali za prawie dwa miliony euro

Kapelusz Napoleona sprzedali za prawie dwa miliony euro
Kapelusz wykonany jest z bobrzego futra [fot: PAP/EPA]

Jeden milion i 884 tysięcy euro - taką cenę osiągnął kapelusz francuskiego cesarza na aukcji w podparyskim Fontainebleau. Jego nakrycie głowy - jeden z 19 zachowanych charakterystycznych pierogów - kupił kolekcjoner z Korei Południowej.

Wielka dwudniowa aukcja pamiątek po Napoleonie została zorganizowana w ostatni weekend. Trafiło na nią około tysiąc przedmiotów Napoleona, należących do kolekcji księcia Monako Luisa II, który żył w latach 1870-1949.

Wśród osobistych przedmiotów francuskiego wodza, wystawionych na aukcję, był szal z czerwonej tkaniny madras, którym chronił głowę podczas pobytu na Wyspie św. Heleny, a także batystowa koszula, którą nosił również na wygnaniu - podał dziennik Liberation.

Sprzedany za prawie 1,9 miliona euro kapelusz z bobrzego futra to jedno z 19 takich nakryć głowy, które zachowały się po Napoleonie i których autentyczność została potwierdzona. Większość egzemplarzy znajduje się w zbiorach muzealnych na całym świecie, zaś w prywatnych rękach są tylko dwa lub trzy. Francuski przywódca nakładał kapelusze na głowę bokiem, by wyróżnić się spośród innych oficerów i być dobrze widocznym na polu walki.


Napoleon nosił kapelusze bokiem, by odróżniać się od innych oficerów
obraz „Rok 1814” Jeana Meissoniera/domena publiczna

Cena osiągnięta w licytacji była dużym zaskoczeniem, bo według szacunków znawców kapelusz ten jest wart pięć razy mniej.

Mimo to znalazł się chętny, który wyłożył za tę pamiątkę aż 1,9 miliona euro. To Koreańczyk Lee Tae Kyun, menedżer w firmie działającej w branży spożywczej. - Kupiłem kapelusz z polecenia szefa - mówił Kyunn cytowany przez Yahoo News. - Szef chciał go, bo mamy nowy budynek, w którym ta pamiątka będzie coś znaczyła. Nasi pracownicy są tacy, jak Napoleon: jesteśmy pionierami Korei - stwierdził.

Jak powiedział ekspert domu aukcyjnego Jean-Claude Dey, w ciągu piętnastu lat rządów Napoleon nosił około 120 kapeluszy, głównie wyrobu paryskiej firmy Poupard.

W sumie podczas weekendowej aukcji sprzedane zostały przedmioty o łącznej wartości około 10 milionów euro.

Czytaj w Platine.pl
Rekordowo droga aukcja. Dzięki Marilyn Monroe
Nikt wcześniej nie zapłacił w Polsce więcej na jednej licytacji.
Wyrzucili kurtyzany, zatrudnili Franka Sinatrę
Oto historia najsłynniejszego kabaretu na świecie.
Najlepszy koniak tylko dla Polaków
Limitowana edycja została zabutelkowana wyłącznie dla polskich miłośników koniaku. W jej ramach powstało zaledwie 150 butelek.
(PAP Life), (TS)
2014-11-18
Tagi:

aukcja

francja

licytacja

napoleon

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu Rm73c
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.