Jak zarabiać w najgorszym okresie dla giełdy
Finanse & Nieruchomości Finanse Jak zarabiać w najgorszym okresie dla giełdy

Jak zarabiać w najgorszym okresie dla giełdy?

Jak zarabiać w najgorszym okresie dla giełdy?
Od maja do października ceny akcji na amerykańskiej giełdzie rosną średnio znacznie wolniej niż w okresie od października do maja [fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News]

W maju ceny akcji na giełdzie prawie zawsze spadają. Analitycy radzą jednak, by ten słabszy okres wykorzystać na uzupełnienie portfela inwestycyjnego, zamiast pochopnie wyprzedawać jego zawartość. Podpowiadają również, które spółki mogą okazać się najbardziej atrakcyjne.

Historia niejednokrotnie pokazała, że maj nie jest najlepszym miesiącem dla inwestorów. Nie bez przyczyny więc w świecie finansowym funkcjonuje powiedzenie sell in May and go away.

Maksyma ta odnosi się głównie do rynku amerykańskiego, którego statystyki pokazują, że od maja do października ceny akcji rosną średnio znacznie wolniej niż w okresie od października do maja.

Wyjątek od reguły

Portal Money.pl zapytał ekspertów rynkowych, czy w tym roku na GPW powiedzenie to również się sprawdzi.

- Każda maksyma ma tę wadę, że działa wybiórczo - raz tak, raz nie. Zamiast złotych reguł lepiej postarać się samemu ocenić bieżącą sytuację i podjąć odpowiednie kroki. Ponieważ przed światową i polską gospodarką jest jeszcze sporo ryzyka, zalecamy - w oczekiwaniu na przejaśnienie - selektywne zakupy akcji - radził Artur Iwański, szef biura analiz Domu Maklerskiego PKO BP.

Sell in may and go away - to strategia oparta na statystykach rynku amerykańskiego. Od 1926 roku w okresie od maja do października ceny akcji rosły średnio o jedną trzecią wolniej niż w okresie od listopada do kwietnia.
Zamiast sprzedawać i uciekać, najlepiej wykorzystać słabszy moment na giełdzie właśnie na zakup akcji. Jak radzi Tomasz Mazurczak, szef działu analiz Trigon DM, obstawiając odbicie w gospodarce, część oszczędności można ulokować w akcjach. Warto przeznaczyć na ten cel około 30-40 procent zaoszczędzonych pieniędzy.

Sprzedawać? Nie, kupować

Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ, powołuje się na sytuację na WIG 20. Od stycznia, kiedy zanotowano tegoroczny rekord, indeks spadł już o kilkanaście procent.

- Po tak istotnej zniżce sprzedaż akcji nie ma raczej sensu. Choć maj w zgodzie ze swoją nienajlepszą opinią nadal nie musi przynieść przełomu, to wraz z końcem pierwszej części roku wielkimi krokami zbliżać się powinien okres powrotu zwyżek na krajowy parkiet - przyznaje w rozmowie z Money.pl Bugaj.

Według analityka obecny spadek cen akcji w oczekiwaniu na - bardziej udane dla inwestorów - drugie półrocze 2013 roku, to najlepsza okazja do inwestowania.

- W horyzoncie trzymiesięcznym spodziewamy się indeksu WIG20 na poziomie zbliżonym do obecnego, z zakresem wahań sięgającym od 2.220 do 2.340 punktów. Prognoza na koniec roku to 2.750 punktów - deklaruje równie optymistycznie Artur Iwański z DM PKO BP.

Jakie spółki wybrać?

Jaki sposób na pozyskiwanie akcji najlepiej przyjąć? Analitycy podpowiadają dwa wyjścia. Inwestorzy mogą skupić się na tzw. blue chipach, czyli dużych spółkach giełdowych, cieszących się zaufaniem i o stabilnej sytuacji finansowej lub wybierać spośród małych i średnich spółek.

- Postawiłbym na odreagowanie na dużych spółkach, które dotychczas były pod presją zagranicznych inwestorów - prognozuje Mazurczak. Odbicie może spowodować wystąpienie ryzyka związanego z działalnością Otwartych Funduszy Emerytalnych i początek sezonu dywidendowego. Możliwe, że wtedy mniejsze spółki podążą za większymi.

Analitycy zostali poproszeni o wytypowanie spółek, które według nich są obecnie najbardziej atrakcyjnym celem inwestycyjnym.

Spółki polecane przez analityków
SpółkaAnalitykInstytucjaPowód
Amica Tomasz Mazurczak Trigon DM - dobry rynek eksportowy na wschodzie
- spółka ciągle jest notowana z dyskontem w stosunku do konkurencji
Barlinek Maciej Bobrowski DM BDM - produkcja płyt podłogowych z drewna wg GUS wzrosła w okresie styczeń-luty 2013 o 9,4 procent, a w Niemczech (największym rynku produktów budowlanych w Europie) obserwowaliśmy delikatne podwyżki cenników desek
- przy niższych kosztach drewna i korzystniejszym mixie produktowym deski spółkę stać na zdecydowaną odbudowę wyników finansowych począwszy od pierwszego kwartału 2013 (+24 proc. EBITDA w ujęciu rocznym)
- spodziewamy się, że w całym roku EBITDA (zysk przed potrąceniem podatków, odsetek, deprecjacji i amortyzacji) sięgnie 108 mln złotych, a zysk netto 17,5 mln złotych
Cyfrowy Polsat Maciej Bobrowski DM BDM - po ogłoszeniu informacji o zakupie udziałów w TV4 ryzyko wynikające z oceny przeprowadzenia transakcji związanych z głównym akcjonariuszem uległo zmniejszeniu
- spółka pomimo trudnej sytuacji na rynku reklamy ma szansę na poprawę wyniku EBITDA z 2012 roku
- dodatkowo liczymy, że spółka w niedługim okresie powróci do wypłacania dywidendy
Forte Piotr Łopaciuk DM PKO BP - dywidenda znacznie wyższa niż aktualne stopy procentowe
- spółka z potencjałem do dalszych wzrostów
LPP Łukasz Bugaj DM BOŚ - kurs - podobnie jak wyniki spółki - znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym
- plany zagranicznej ekspansji pozwalają mieć nadzieję na dalsze rekordowo wysokie poziomy ceny akcji
Magellan Tomasz Mazurczak Trigon DM - spółka zyskuje na spadających stopach procentowych
- warto zwrócić uwagę także na inne spółki wierzytelnościowe
PZU Łukasz Bugaj DM BOŚ - spółka już zapowiedziała wypłatę wysokiej dywidendy
- wyniki ubezpieczyciela wspierane są przez nieustanną hossę na krajowym rynku długu, która może być podtrzymywana nadziejami na dalsze obniżki stóp przez RPP
Tomasz Mazurczak Trigon DM - ekspozycja na ryzyko akcji, ale jednocześnie zabezpieczenie na wypadek słabych danych makro (wzrost wycen obligacji i zysków spółki)
Stalexport Maciej Bobrowski DM BDM - spółka generuje stabilne przepływy z działalności operacyjnej, z których jest w stanie pokrywać z nawiązką wymagany w koncesji CAPEX (poziom wydatków inwestycyjnych)
- generowane przepływy z działalności operacyjnej wynoszą wyraźnie powyżej 100 mln złotych rocznie
- w kilkuletniej perspektywie dostrzegamy potencjał do wypłaty atrakcyjnych dywidend
Śnieżka Piotr Łopaciuk DM PKO BP - dywidenda znacznie wyższa niż aktualne stopy procentowe
- spółka z potencjałem do dalszych wzrostów

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków, kolejność spółek alfabetyczna

Doradcy rynkowi zwracają również uwagę na firmy prowadzące udaną restrukturyzację kosztów. - Spółki te w odchudzonej strukturze i z poprawioną efektywnością mają szansę skorzystać z odbicia na rynku - przekonuje Piotr Łopaciuk z DM PKO BP.

Czytaj w Platine.pl
Jak nie stracić pieniędzy na giełdzie?
Doradcy obiecujący pewny zysk na giełdzie po prostu kłamią. Co mówią osoby, które na co dzień zajmują się rynkami finansowymi?
Jak kupić akcje Google'a
W ciągu ostatnich trzech lat WIG20 urósł o niecałe 6 procent. Amerykański S&P 500 pięć razy więcej.
Zdechły kot na giełdzie!
Marubozu, spadające gwiazdy, młoty i wiedźmy - żeby zrozumieć giełdę, trzeba poznać jej slang.
(PZ), (EG)
2013-05-07
Tagi:

gpw

giełda

inwestowanie

spółki giełdowe

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu Nb8wi
KOMENTARZE
 • 16.05.13, 19:28:28

  ~yelow330

  Szukasz najświeższych informacji ekonomiczych, interesujesz się giełdą, rynkiem walutowym, a może prowadzisz własną firmę?
  www.e-finances.pl to strona dla Ciebie! Sprawdź!
  odpowiedz
 • 16.05.13, 22:39:04

  ~zapodajew

  nie skąd! teraz trzeba się umoczyć po szyję! :)))
  Vincent zrobi skok na kasę i będą łzy jak groch
  strzyżemy...
  odpowiedz
 • 20.05.13, 14:42:05

  ~WBmniejszy

  Jak mówią kupuj tzn. będą chcieli sprzedać. Tylko inwestowanie w wartość wg Warrena Buffeta ma sens.
  odpowiedz
 • 19.06.13, 11:06:51

  ~igni

  giełdą zaczynam dopiero się interesować ale tak w nią wejść to nie dla mnie. najpierw chcę zacząć spokojnie od letniej ligi GO4X. chciałabym spróbować bo grając można się dużo nauczyć :)
  odpowiedz
 • 31.08.13, 13:06:09

  ~Andrzej Mazurkiewicz

  Dlaczego ten tekst nie ma daty?
  Dlaczego powtórnie ukazuje się pod koniec sierpnia?
  Jak nie macie o czym pisać, to zmniejszcie zawartość.
  odpowiedz