Moneta kolekcjonerska 2 zł "Wielkie bitwy ? Grunwald" 2010 r. - Numizmatyka w Platine.pl

Wyszukiwanie

2 zł "Wielkie bitwy ? Grunwald" 2010 r.

  • Cena

    4.00 PLN

Ocena użytkowników

ocena 0,00

  • Data emisji: 2010
  • Nakład: 1400000
  • Stan zachowania: I (menniczy)
  • Stempel: Zwykły
  • Stop: Nordic Gold
  • Średnica: 27.00
2 zł "Wielkie bitwy ? Grunwald" 2010 r.
# # #
 

Długo oczekiwana moneta z nordyckiego złota poświęcona 600-leciu bitwy pod Grunwaldem!

Najważniejsza, średniowieczna, polska bitwa ? na tę rocznicę i poświęconą jej monetę czekała cala Polska. Jedna z największych bitew stoczonych w średniowieczu w Europie. Starcie wojsk polskich i litewskich, pod dowództwem króla Władysława Jagiełły, z siłami Zakonu Krzyżackiego i jego sojuszników, odbyło się na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. W walce, po stronie państw Unii Polsko ? Litewskiej, stanęło 3000 Czechów, tatarskie oddziały chana Dżalal ad-Dina oraz mołdawskie pod wodzą hospodara Aleksandra Dobrego. Zwycięstwo wojsk polsko ? litewskich nad doskonale uzbrojonymi Krzyżakami było zaskoczeniem dla całego świata ? bitwa trwała zaledwie pięć godzin i była ponoć jedną z najkrwawszych ówcześnie. Na polach Grunwaldu zginął Wielki Mistrz Zakonu, Ulrich von Jungingen. Klęska Zakonu  Krzyżackiego pod Grunwaldem wpłynęła na losy całej Europy, stała się początkiem znaczenia dynastii Jagiellonów wśród domów panujących.

Bitwa pod Grunwaldem inspirowała artystów różnych epok ? wspomnieć trzeba choćby dwa najsłynniejsze dzieła jej poświęcone ? obraz Jana Matejki i powieść Henryka Sienkiewicza ?Krzyżacy?. Inspiruje do dziś ? aby uczcić 600-lecie Grunwaldu zaplanowano stworzenie haftowanej wersji słynnego obrazu Matejki. Rysownicy z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy pracują nad komiksem o 1410 roku ? komiks najprawdopodobniej kupić, i przeczytać będzie można już w dzień 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. 

Rewers zdobią stylizowane wizerunki polskiego i litewskiego rycerza ? na tarczach odpowiednio herby Polski i Litwy. Z prawej strony znajduje się wizerunek konnego rycerza z kopią. Monetę uatrakcyjnia  efekt kątowy - na tle stylizowanych wizerunków kopii rycerskich, w zależności od kąta patrzenia, widać napisy:1410 i 2010. U dołu, pod stopami rycerzy widnieje leżąca chorągiew Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, a na jej tle stylizowany napis: GRUNWALD/1410. Projekt rewersu monety jest dziełem medaliera Roberta Kotowicza.

Zamów rocznicową monetę już dziś! Nie czekaj! Niesamowita bitwa, wyjątkowa pamiątka, fantastyczny prezent!

Numizmat pochodzi z: E-numizmatyka.pl
Tagi:
OCEŃ NUMIZMAT
 
Twoja ocena

0.00/10

  • Oceń::

Uzasadnij:

  
Podaj czwarty znak kodu bDbVl