Moneta kolekcjonerska 1000 zł (Jadwiga) 1988r. - PRÓBA - Numizmatyka w Platine.pl

Wyszukiwanie

1000 zł (Jadwiga) 1988r. - PRÓBA

  • Cena

    1400.00 PLN

Ocena użytkowników

ocena 0,00

  • Data emisji: 1988
  • Nakład: 25000
  • Stan zachowania: I (menniczy)
  • Stempel: Lustrzany
  • Stop: Ag 750
  • Średnica: 32
1000 zł (Jadwiga) 1988r. - PRÓBA
 

Jadwiga nie była wcale przeznaczona na królową Polski - to miejsce zająć miała starsza córka Ludwika Anjou, Maria Andegaweńska. Drugiej siostrze Jadwigi, Katarzynie, przeznaczono tron Węgier. Przedwczesna śmierć Katarzyny skomplikowała plany. W efekcie - Jadwiga została koronowana na króla Polski ale rozdzielona z ukochanym z dziecięcych lat, Wilhelmem Habsburgiem. Na domiar złego zaplanowano Jadwidze małżeństwo z niemłodym Jagiełłą. Podobno nastoletnia królowa próbowała wyrąbać toporem bramę Wawelu by uciec  na Śląsk?
Podczas krótkiego życia Jadwiga osiągnęła wiele - prowadziła wyprawy rycerstwa polskiego - między innymi na Ruś Czerwoną, zleciła pierwsze w naszej historii tłumaczenie Księgi Psalmów na język polski. Ufundowała wiele nowych kościołów, dofinansowywała szpitale i klasztory. Uzyskała nawet zgodę papieża na utworzenie fakultetu teologii na Akademii Krakowskiej.
Zapamiętano ją jako władczynię mądrą i wrażliwą na krzywdę najbiedniejszych, wzór idealnej królowej. Jej życie było pełne poświęceń - uniknęła jednak zamachów i spisków, które przypadły w udziale starszej siostrze. Koronowana na króla Węgier Maria walczyła ze spiskowcami, w tym nawet własnym mężem, Zygmuntem Luksemburczykiem, który marzył o koronie. Przez jakiś czas Węgry miały formalnie dwóch władców, dwa dwory królewskie i dwie kancelarie!
Królowa zmarła na niedługo po urodzeniu i śmierci córeczki Elżbiety. Prywatny majątek zapisała w testamencie Akademii Krakowskiej. Długie wieki czczona jako święta Jadwiga doczekała się kanonizacji w 1997 roku.
Moneta, ozdobiona wizerunkiem królowej, to ozdoba każdej kolekcji monet próbnych. Została wybita w 1988 roku ze srebra próby 750 w niewielkim nakładzie 25000. Doskonały prezent nie tylko dla historyków!

Numizmat pochodzi z: E-numizmatyka.pl
Tagi:
OCEŃ NUMIZMAT
 
Twoja ocena

0.00/10

  • Oceń::

Uzasadnij:

  
Podaj pierwszy znak kodu T9uRe