Hi-End - Naim SUPERNAIT - Stereo - Wzmacniacze

Wyszukiwanie

Naim SUPERNAIT

  • Producent

    Naim

  • Cena

    14245.00 PLN

Ocena użytkowników

ocena 0,00

NEGOCJUJ CENĘ
Naim SUPERNAIT
 

NAIM SUPERNAIT

Referencyjna integra, jest najbardziej uniwersalnym wzmacniaczem firmy Naim. Oprócz dzwięku, godnego tej klasy urządzenia posiada szerokie możliwości rozbudowy o dodatkowe zasilacze i końcówki mocy co gwarantuje nabywcy iż jego system może być sukcesywnie rozbudowywany. Ponadto sekcja cyfrowa umożliwia wykorzystanie go jako wysokiej klasy przetwornika cyfrowo-analogowego.

Brytyjska firma Naim Audio utożsamiana jest z najbardziej ortodoksyjnym nurtem audiofilskim i sporo w tym racji. Jej wkład w tym zakresie jest niewątpliwy. Samej firmy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od samego początku Naim był gorącym orędownikiem konstrukcji dzielonych zapewniających najbardziej optymalne warunki do prawidłowego wzmacniania sygnałów. Co więcej, istotną rolę pełni tutaj staranne prowadzenie mas i zastosowanie wyodrębnionych, zewnętrznych zasilaczy o dużej wydajności prądowej.
Od chwili powstania firmy bardzo długo trzeba było czekać na ukazanie się pierwszej integry Nait o bardzo umiarkowanej mocy wyjściowej niewiele przekraczającej 10 W na kanał. Prawdziwy respekt budziły natomiast monobloki wyposażone w wysoce stabilizowane zasilanie, a wspomniana integra stanowiła jedynie "przynętę" dla mniej zamożnych lub niezdecydowanych jeszcze nabywców. Wraz z upływem czasu pojawiały się jednak kolejne modele Naita. Drugi, nadal w obudowie o proporcjach "pudełka po butach", trzeci o sporo większej mocy i pełnogabarytowej obudowie. Potem wprowadzono zdalne sterowanie a niewiele później całkiem nową szatę wzorniczą.
Na tym tle testowany SuperNait jest swoistym przełomem. Bynajmniej nie zrywa wcale z dotychczasowymi osiągnięciami a raczej je modyfikuje i to w całkiem pożądany sposób. Prawie trzykrotnie większa moc niż w legendarnym modelu Nait3, bogate wyposażenie w liczne złącza i to nie tylko w zapomnianym już standardzie DIN oraz wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy, to cechy których znaczenia nie można przecenić. Gdyby to jeszcze nie wystarczało, przewidziano możliwość skorzystania z gniazd pre-out/ amp-in i zastosowanie innej mocniejszej końcówki mocy, albo zastosowanie zewnętrznego zasilacza o większej wydajności do zasilania sekcji przedwzmacniacza.

Budowa
SuperNait wygląda bardzo podobnie do szczytowego przedwzmacniacza 552. Tym samym obudowa jest wyższa i głębsza niż w modelach z serii 5. Tak jak poprzednio wykonana jest i tym razem jako trójdzielny ciśnieniowy odlew ze stopu aluminium. Zachowano także podobny układ manipulatorów. Z lewej strony znajdują się dwa duże pokrętła głośności i balansu, w środku podświetlane na zielono logo Naima, natomiast z prawej dwa rzędy typowych dla tej firmy przycisków. Górnym wybieramy źródło do zapisu, dolnym zaś te, którego chcemy w danym momencie słuchać. To dość zaskakujące rozwiązanie. Początkowo można sądzić, że dla każdego kanału przewidziano oddzielny selektro wejść ...
Na płycie czołowej znalazły się jeszcze dwa małe gniazda. Jest to nowość u Naima. Tym bardziej, że żaden z dotychczasowych wzmacniaczy mocy nie miał wyjścia słuchawkowego, poza dedykowanym słuchawkom modelem Headline. O niezwykłości świadczy też konstrukcja drugiego gniazda, akceptującego zarówno zwykłego małego jacka gdy chcemy słuchać muzyki z iPoda, jak i wtyk mini TosLink. Tak, to nie pomyłka! Chodzi o mini wtyk optyczny do transmisji cyfrowej, gdyż SuperNait jest wyposażony we wbudowaną sekcję przetwornika c/a o rozdzielczości 24-bity / 192 kHz oraz 4 inne wejścia cyfrowe, koaksjalne i optyczne. Tylna ścianka zawiera ponadto 8 staromodnie wyglądających gniazd DIN, 7 par typowych cinchów, gniazda zdalnego sterowania RC5, 2 interfejsy RS232, 2 wyjścia głośnikowe oraz gniazdo zasilające IEC. Z pozoru wygląda to na bardzo dużo, ale po chwili namysłu dochodzimy do wniosku, że z dużym prawdopodobieństwem i tak wszystkie gniazda zostaną wykorzystane, nawet w niezbyt rozbudowanym systemie. Drugą miłą wiadomością jest to, że producent w testowanym egzemplarzu zrezygnował z dość niewygodnych gniazd BFA na rzecz bardziej uniwersalnych, akceptujących zwykłe wtyki bananowe.

Wnętrze obudowy nie kryje specjalnych niespodzianek. Przeszło jedną czwartą przestrzeni zajmuje transformator toroidalny o mocy ok. 500 VA. Na oko identyczny z tymi jakie znajdują się na pokładzie zasilaczy Hi-Cap. Za nim umieszczono bank 11 kondensatorów elektrolitycznych, których zadaniem jest filtracja napięcia dla poszczególnych obwodów wzmacniacza. Prawa strona jest natomiast dość gęsto upakowana płytkami drukowanymi i specjalnie zaprojektowanym radiatorem, który odprowadza ciepło także do obudowy. Poza wspomnianym przetwornikiem c/a zastosowane rozwiązania zaczerpnięto z dotychczasowych opracowań tej firmy. W sekcji przedwzmacniacza wykorzystano sztandarowy patent Naima - Time Aligmend Filter - znany z droższych przedwzmacniaczy, którego zadaniem jest delikatne filtrowanie sopranów i dyscyplinowanie reszty pasma. Obydwa potencjometry pochodzą natomiast od Alpsa i mają silniki. Końcówka mocy to klasyka gatunku, zarówno dla firmy Naim, jak i techniki tranzystorowej jako takiej. Na wyjściu każdego kanału pracuje para Sankenów 2SC2922 z pierścieniowymi emiterami, co skutkuje dużą wydajnością prądową, szerokim pasmem przenoszenia i odpornością na chwilowe przeciążenia. Fakt zastosowania tych tranzystorów wpłynął także na nieco bardziej liberalne wymagania producenta odnośnie stosowanych przewodów głośnikowych. Co prawda nadal jest mowa o odcinkach nie krótszych niż 3,5 m, ale już niekoniecznie firmowych, choć nadal gorąco rekomendowanych. Nadajnik zdalnego sterowania dobrze leży w dłoni, a do nauczenia się układu przycisków nie potrzeba specjalnie dużo czasu ani wysiłku.

DANE TECHNICZNE:

Moc wyjściowa 2 x 80 W (8 omów)
Czułość i impedancja wejściowa 75 mV/ 47 komów
Granica od przesterowania 40 dB
Wyjście z przedwzmacniacza 0,775V/ <50 omów
Poziom sygnału do zapisu 75 mV/ 600 omów
Pobór mocy 400 W (10 W bez wysterowania)
Wymiary (szer. x wys. x głęb.) 432 x 87 x 314 mm
Masa 12,8 kg

Kolor: Czarny

Źródło: Fusic.pl
Podobne produkty

Luxman B-1000F

Średnia ocena: 0,00

MBL 9011

Średnia ocena: 0,00

MBL 9011

Średnia ocena: 0,00

Luxman B-1000F

Średnia ocena: 0,00

OCEŃ SPRZĘT HI-END
 
Twoja ocena

0.00/10

  • Oceń::

Uzasadnij:

  
Podaj trzeci znak kodu TNeng