Ewolucja modowa spodni dresowych
Styl Życia Styl Ewolucja modowa spodni dresowych

Ewolucja modowa spodni dresowych

Od mody sportowej do salonowej – taką drogę przeszły spodnie dresowe. Zobaczcie z czego się wywodzą i jak to się w ogóle stało?!


Pierwsze spodnie damskie

W latach 50. XIX wieku zostały pokazane po raz 1. blumerki, czyli pierwsze spodnie kobiece. Dzisiejsze spodnie dresowe czerpią inspiracje z tego okresu. Wielu projektantów szuka w nich źródła wyzwolonej kobiecości. Amelia Bloomer, czyli feministyczna działaczka jako pierwsza włożyła i pokazała się publicznie w blumerkach, zaprojektowanych przez jej koleżankę Elizabeth Smith Miller, lansowała je również na łamach prowadzonego przez siebie pisma.

Joggersy czy blumerki

Dzisiejsze joggersy, czyli spodnie dresowe z lekko obniżonym stanem, luźną górą i ściągaczami na dole to lekko tylko podrasowany model blumerek właśnie, które zainspirowane były modą z Turcji.

Obecnie bardzo dużo jest wariacji fasonowych na temat tego typu spodni. Warto jednak wiedzieć, skąd wywodzi się model, który nosimy.

Sport czy elegancja

Spodnie dresowe, bez względu na fason i model kojarzone były wyłącznie z uprawianiem sportu. Wystarczyła dresowa tkanina – miękka, szara bawełna, aby wpasować odzież do kategorii sportowej, nienadającej się do wyjścia na ulicę przez ludzi eleganckich i dbających o modny wizerunek. Spodnie dresowe i bluzy można było nosić na siłownię, do biegania, na rower, ew. na wakacjach, działce, na rybach, pod namiotem. Wszystkie te sytuacje zakładały nieoficjalność.

Obecnie to się zmieniło i te same spodnie, które zdają egzamin na działce, mogą zostać założone w mieście...

Spodnie dresowe na salonach

Odmitologizowanie spodni dresowych nastąpiło w momencie, gdy gwiazdy, typu Victoria Beckham, ikona stylu, zaczęły zakładać spodnie dresowe na co dzień do miasta. Ba! Nawet dokonywały takie rewolucji w modzie, jak połączenia typu: spodnie dresowe i szpilki! Te ruchy spowodowały lawinę konsekwencji modowych.

Konsekwencje modowej rewolucji

Znani projektanci zaczęli szyć ubranie dresowe, w kolekcjach słynnych domów mody pojawiać się zaczęły spodnie dresowe, styliści doradzali, gdzie i jak nosić taką odzież, producenci odzieży zaczęli lansować wszelaką odzież dresową, jak sukienki, marynarki itd.

To spowodowało powstanie całkiem nowego i unikatowego trendu, który łączy eleganckie kroje z codzienną, miękką tkaniną. Ten eklektyzm znalazł podatny grunt, gdyż od kilku sezonów nie tylko spodnie dresowe, lecz także wszystkie ubrania wykonane z dresu są absolutnym must have każdego, kto dba o swoje stylizacje.

Na imprezę, a co?

Obecnie już nikogo nie zdziwi kobieta w eleganckim klubie z dresie, szpilkach i cekinowym żakiecie, albo facet w niezwykle drogich dresowych spodniach. Być może to chwilowy trend, Nie wiemy. Na pewno warto cieszyć się tym, że zupełnie normalne jest i w dobrym tonie na co dzień nosić wygodne, miękkie i komfortowe ciuchy.

Tagi:

moda

spodnie dresowe

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu pNhnf
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.