Darowizny i 1% a podatki

Darowizny i 1% a podatki

1/3
Darowizny i 1% a podatki
[fot: Galina Mikhalishina/iStock]

357 milionów złotych - to kwota, jaką w 2010 roku organizacje pożytku publicznego uzyskały z 1% podatku. Choć to i tak o blisko 23 miliony mniej niż rok wcześniej, kwota jest dość spora i, co najważniejsze, 35 razy większa niż w 2004 roku, kiedy podatnicy po raz pierwszy mogli skorzystać z tego mechanizmu.

1% to potoczne określenie dla jednej setnej podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnicy rozliczający się z fiskusem mogą przekazać na wskazaną przez siebie organizacje porządku publicznego. Ten przywilej to zasługa ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która pojawiła się w polskim prawie w 2003 roku.

Przekazywanie pieniędzy jest najczęstszą formą pomocy udzielanej przez Polaków. Równie chętni jesteśmy do oddawania rzeczy. Sporą popularność zyskała również możliwość przekazywania 1% podatku, choć tą trudno uznać za filantropię. Z prawnego punktu widzenia nie dysponujemy bowiem własnymi pieniędzmi. Środki, z których rozliczamy się z fiskusem, należą do państwa. A nasza decyzja – dotycząca zagospodarowania 1% jest wiec tylko sugestią, pozwalającą ministrowi finansów na podział kasy państwowej zgodny z oczekiwaniami obywateli. Jeśli w swojej deklaracji podatkowej nie określimy, na czyje konto powinien powędrować 1% naszego podatku, pieniądze trafią do wspólnego worka.

Do 2007 roku osoba, która chciała wspomóc organizację pożytku publicznego jedną setną swojego podatku musiała przelać na jej konto pieniądze z własnego rachunku. Dopiero później mogła ubiegać się o ich zwrot z kasy państwa. Obecnie ten mechanizm jest dużo prostszy, a urząd skarbowy sam przesyła cześć podatku na konto organizacji wskazanej przez podatnika. Na deklaracje podatkowe fiskus czeka do końca kwietnia. Wyjątkiem jest jedynie PIT-28, który musi trafić do urzędu skarbowego najpóźniej do 31 stycznia.

Tagi:

podatek

pit

darowizna

opp

1% podatku

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu Mr5gk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
NGO.pl

FDP

Wszystkie obszary działalności

Szkolenia, podnoszenie kwalifikacji Doradztwo zawodowe, poradnictwo Przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, działalność wspierająca Ochrona zdrowia Ochrona praw Przeciwdziałanie bezrobociu, rozwój gospodarczy Nauka, kultura, ekologia Działalność międzynarodowa, wspólnoty lokalne, aktywność społeczna Tożsamość, tradycja narodowa Sport, turystyka, wypoczynek Bezpieczeństwo publiczne Inne