Co daje status organizacji pożytku publicznego
Finanse & Nieruchomości Filantropia Co daje status organizacji pożytku publicznego

Co daje status organizacji pożytku publicznego

Co daje status organizacji pożytku publicznego
[fot: coloniera2/sxc.hu ]

Kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne, a także stowarzyszenia i fundacje wspierające ochronę zdrowia - to tylko niektóre z instytucji wpisanych na listę organizacji pożytku publicznego. W sumie mamy ich w Polsce prawie 8,5 tysiąca.

Nadawaniem statusu organizacji pożytku publicznego zajmuje się Krajowy Rejestr Sądowy. O wpis na listę OPP mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, a więc wszystkie stowarzyszenia i fundacje, ale także organizacje kościelne, a nawet spółki non-profit, a więc te niedziałające dla zysku. Jednak to nie jedyny warunek. By organizacja mogła zyskać miano użytecznej publicznie musi istnieć od co najmniej dwóch lat. Poza tym jej działania powinny wspierać jak najszerszy krąg odbiorców lub dotyczyć grup znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub finansowej. Warunkiem jest także posiadanie zarządu oraz komisji rewizyjnej, która czuwałaby nad jego pracami.

Status organizacji pożytku publicznego daje wiele przywilejów. Jednym z nich jest możliwość uzyskania 1% podatku, z którego obywatele rozliczają się z fiskusem. Jednak, aby pieniądze trafiły na konto organizacji, ta musi działać jawnie. A coroczne raportowanie wydatków jest ceną, jaką OPP płacą za te korzyści.Dodatkowo, poza możliwością otrzymania 1%, organizacje pożytku publicznego nie muszą ponosić kosztów związanych między innymi z podatkiem dochodowym, podatkiem od nieruchomości czy VAT-em od przekazanej im żywności. Nie obejmują ich także opłaty skarbowe oraz sądowe. Dodatkowo, organizacje te wynajmując pomieszczenia od gminy czy miasta płacą jedynie symboliczne czynsze. Wpis na listę OPP pozwala również, by dary na rzecz organizacji mogły zbierać nawet osoby przed 17 rokiem życia. Innym przywilejem jest darmowe reklamowanie swoich akcji w publicznym radiu oraz telewizji.
Praca na rzecz organizacji jest również rozwiązaniem dla tych, których nie ciągnie do koszar. Służbę zastępczą można bowiem odbyć w każdej z instytucji wpisanej na listę OPP.

Status organizacji pożytku publicznego nie jest niezbywalny. Przywileje mogą zostać odebrane, gdy instytucja złamie prawo, nie rozliczy się ze swoich wydatków lub wyda dotacje niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Czytaj w Platine.pl
Milionerka: Pieniądze nie są do rozdawania
Z Anną Garwolińską, jurorką programu Dragon's Den, milionerką i kobietą biznesu, rozmawiamy o dobroczynności, bogactwie i o tym, dlaczego nie chciałaby się znaleźć na liście stu najbogatszych Polaków.
Justin Beiber i Katy Perry dla Japonii
Britney Spears, Katy Perry i Justin Bieber wezmą udział w nagraniu singla, którego sprzedaż ma wspomóc ofiary kataklizmu.
Po katastrofach milionerzy otwierają portfele
Lady Gaga sprzedaje bransoletki, Madonna apeluje o wpłaty do Czerwonego Krzyża, a milionerzy finansują organizacje pomocowe.
Tagi:

fundacje

opp

ngo

organizacje pożytku publicznego

dobroczynność

stowarzyszenia

kluby spotowe

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj trzeci znak kodu iYzRh
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
NGO.pl

FDP

Wszystkie obszary działalności

Szkolenia, podnoszenie kwalifikacji Doradztwo zawodowe, poradnictwo Przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, działalność wspierająca Ochrona zdrowia Ochrona praw Przeciwdziałanie bezrobociu, rozwój gospodarczy Nauka, kultura, ekologia Działalność międzynarodowa, wspólnoty lokalne, aktywność społeczna Tożsamość, tradycja narodowa Sport, turystyka, wypoczynek Bezpieczeństwo publiczne Inne