Ciekawostki z historii Jagiellonów
Artykuły Ciekawostki z historii Jagiellonów

Ciekawostki z historii Jagiellonów

Ciekawostki z historii Jagiellonów
Władysław Jagiełło [fot: wikimedia commons/public domain]

Choć to właśnie za panowania Jagiellonów Polska odnosiła największe sukcesy militarne, w czasie ich niemal 190-letnich rządów nie obyło się bez problemów. Największym okazał się brak męskich potomków, z którym dynastia zmagała się niemal od samego początku panowania.

Pierwszy przedstawiciel rodu Jagiellonów został królem Polski w 1386 roku. Dzięki małżeństwu z dziedziczką polskiego tronu - Jadwigą Andegaweńską, Władysław Jagiełło zapewnił sobie koronę. Już wtedy związek węgierskiej księżniczki z wielkim księciem litewskim był tematem plotek. A fakt, że ich miłość była politycznym produktem, tylko podsycał dodatkowe emocje. Jedna z historii głosi nawet, że Jadwiga wysłała swojego dworzanina, aby ten sprawdził, czy jej przyszły mąż nie wygląda jak zarośnięty niedźwiedź.

Jednak to niejedyna ciekawostka jaka pozostała po panowaniu Jagiełły, za którego czasów polsko-litewskie państwo stanowiło największe królestwo w chrześcijańskim świecie. Władca słynął również ze swojego upodobania do kąpieli. Jeśli wierzyć Długoszowi, jego kilkugodzinne pobyty w łaźni wcale nie były straconym czasem. To właśnie wtedy układał kolejne plany, a nawet załatwiał państwowe sprawy.

Europejska potęga

Wpływy Jagiellonów nie ograniczały się jedynie do granic Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przez pięć lat Władysław III Warneńczyk (ten sam, którego Długosz podejrzewał o homoseksualizm i któremu zarzucał, że nawet w czasie wojennych wypraw nie był w stanie porzucić swych wstrętnych rozkoszy) rządził również na Węgrzech. Z kolei syn jego brata i następcy Kazimierza IV Jagiellończyka, Władysław II nie dość, że ponownie zasiadł na węgierskim tronie, to jeszcze zdobył czeską koronę. Gdy więc w pewnym momencie pod panowaniem Jagiellonów znalazł się obszar przekraczający ponad 2 mln km kw., stali się oni jedną z najpotężniejszych dynastii na Starym Kontynencie.

Jagiellońska precyzja

Dali się jednak poznać nie tylko jako wybitni politycy, ale również niezwykle dokładni, uporządkowani i oszczędni władcy. Podobno wśród członków dynastii byli i tacy, którzy bardzo skrupulatnie podchodzili do swoich majątków. Pilnowanie budżetu było zadaniem wybranych członków ich świty, a każdy wydatek musiał być dokładnie opisany.

Jednymi z ciekawszych pozycji w jagiellońskich rejestrach wydatków były m.in. te związane z zakupem nowej odzieży i obuwia. To właśnie z tych zapisków wiadomo, że po przyjeździe do Polski Bony Sforzy, żony Zygmunta Starego, w ówczesnej dworskiej modzie zapanowała prawdziwa rewolucja, a oszczędna elegancja ustąpiła miejsca bardziej odważnym włoskim trendom. Wraz z nową królową, dekolty oficjalnie wkroczyły więc na królewskie salony.

Męski nieurodzaj

Panowanie Jagiellonów zaczęło dobiegać końca w 1572 roku wraz ze śmiercią ostatniego męskiego potomka z tej dynastii - Zygmunta II Augusta. Choć królową Polski została jego siostra Anna Jagiellonka, w dziejach naszego kraju rozpoczął się czas władców elekcyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, że z brakiem prawowitego następcy zmagał się już Władysław Jagiełło i dopiero za sprawą czwartego małżeństwa doczekał się synów, niemal 190-letnie panowanie Jagiellonów i tak wydaje się sporym osiągnięciem.

Z podobnym problemem zmagali się również potomkowie Kazimierza Jagiellończyka. Spośród sześciu jego synów, tylko trzech zdecydowało się założyć rodzinę. Z kolei panujący m.in. w Czechach i na Węgrzech Ludwik II Jagiellończyk, podobnie zresztą jak Zygmunt II August, w ogóle nie pozostawili po sobie legalnych następców tronu.

Czytaj w Platine.pl
Taki prezent to blamaż
Gdy idziesz w gości, przed wizytą, pobaw się w detektywa i dowiedz, co lubią gospodarze.
Rewia mody w Buckingham już w lipcu
W 2013 roku przypada 60. rocznica koronacji Elżbiety II.
Szampana otwieraj cicho
Korek z otwieranej butelki może osiągnąć prędkość 160 kilometrów na godzinę, a w jednym kieliszku złotego trunku znajduje się około 3 milionów bąbelków.
Tagi:

jagiellonowie

dynastia jagiellonów

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj drugi znak kodu X6QNj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.