Cervesario

Cervesario. Piwny showman i ekspert

Cervesario. Piwny showman i ekspert
Ekskluzywne piwo od Samuel Adams Brewing Company [fot: Maksymowicz/iStockphoto]

Wie wszystko o świecie piwa, potrafi godzinami interesująco o nim opowiadać - taki właśnie jest cervesario - piwny ekspert i degustator. To nowy, unikatowy zawód, który w Polsce uprawia... 10 osób.

Niewykluczone, że wkrótce spotkania z piwnymi ekspertami staną się atrakcją firmowych imprez i spotkań towarzyskich. Jak powiedział Paweł Kwiatkowski z Kompanii Piwowarskiej, nazwa nowego zawodu to słowo wywodzące się z łaciny.

Pochodzi od łacińskiego cervesarius, czyli piwowar. Nazwa nowego fachu łączy w sobie piwowara i impresaria, bo cervesario to ktoś, kto nie tylko zna się na piwie, ale potrafi o nim ciekawie opowiadać - dodał.

Mało osób ma świadomość, że świat piwa kryje w sobie różnorodność smaków, barw i aromatów, a także bogatą kulturę serwowania i degustacji. Rozległość tematyki związanej z piwami można śmiało porównać z bogactwem związanym ze światem win, kawy czy serów.

Według ekspertów, z gatunków i piwnych stylów wywodzi się kilkadziesiąt tysięcy marek różniących się kolorem, pianą, zapachem, sposobem podania oraz oczywiście smakiem.

Kwiatkowski podkreśla, że walory poszczególnych piw i różnice między produktami może dostrzec jedynie osoba o olbrzymiej wiedzy i wyostrzonych zmysłach. Właśnie tacy ludzie, poddani intensywnemu szkoleniu i treningowi, nazywani są cervesario.

W polskim centrum szkolenia zlokalizowanym przy poznańskim browarze, piwni znawcy prowadzą zajęcia dla wszystkich zainteresowanych tematem chmielowego trunku. Podczas takiego spotkania odbywa się m.in. nauka nalewania piwa i doboru szkła, a także warsztaty degustacyjne, połączone z treningiem zmysłów.

Pierwszych dziesięciu cervesariów to dotychczasowi piloci wycieczek po poznańskim browarze. Przez wiele lat mieli oni szansę poznawać wszelkie zagadnienia związane z browarnictwem i z piwem. Póki co nie przewidujemy szkolenia osób z zewnątrz - przygotowanie pierwszej grupy ekspertów traktujemy pilotażowo - powiedział Kwiatkowski.

Czytaj w Platine.pl
Polak pije 0,5 litra whisky rocznie. A wódki...
Przez ostatnie 10 lat sprzedaż whisky w Polsce rosła w tempie ok. 20 proc. rocznie.
Polacy wydali na szkocką 10 mln zł. I dobrze!
Indeks zestawiający tysiąc najszybciej drożejących butelek szkockiej wzrósł od końca 2008 r. aż o 152 proc.
Jakie wino Polacy kupują najchętniej?
- Przeciętny Polak pije wino z supermarketu, hipermarketu albo dyskontu - mówi Wojciech Bońkowski, krytyk winiarski.
Najstarsze chorwackie wino ma już... 125 lat
Butelka "Prosku", popularnego i cenionego w krajach południowej i zachodniej Europy przechowywane jest na wyspie Hvar.
Tagi:

piwo

degustacja

cervesario

smakosze trunków

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj czwarty znak kodu 8nduj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.