Vincent van Gogh w Platine.pl
wykop facebook blip twitter flaker

Vincent van Gogh

Vincent Willem van Gogh (1853-1890) był holenderskim malarzem, zaliczanym do grona postimpresjonistów. Charakterystyczne dla jego pejzaży, portretów i martwych natur były żywe, wibrujące kolory oraz ich emocjonalny wydźwięk odróżniający go od impresjonistów skupiających się na subtelnej grze barw. Pozostawił po sobie około 900 obrazów oraz ponad tysiąc szkiców i rysunków, a wśród nich tak wybitne dzieła jak Słoneczniki, Cafe Terrasse nocą i Gwaździsta noc.


Zmarł śmiercią samobójczą w wieku 37 lat, po długim zmaganiu się z chorobą psychiczną. Sławę zyskał dopiero po śmierci stając się ucieleśnieniem artysty-outsidera, zbyt nowatorskiego, by być zrozumianym przez współczesnych. Jedyny obraz, jaki sprzedał w ciągu całego życia, Czerwone winnice w Arles, na aukcji w 1990 roku został sprzedany za 53 miliony dolarów. Do listy dzieł malarstwa przekraczających tę cenę dołączyły m. in. Irysy, Portret doktora Lacheta oraz Pole zboża z cyprysami.
W Amsterdamie powstało muzeum poświęcone jego twórczości a o nierozerwalnym związku między jego życiem i twórczością napisano niezliczoną ilość prac.

Zobacz ofertę naszej galerii sztuki produkty

Muszle

Średnia ocena: 0,00

Trzy piętra

Średnia ocena: 0,00

In Space

Średnia ocena: 0,00