Pablo Picasso - historia
wykop facebook blip twitter flaker

Pablo Picasso

Pablo Picasso urodził sie w hiszpańskiej Maladze w 1881 roku. Bardzo szybko ujawnił zdolności malarskie i już w wieku 7 lat rozpoczął naukę pod okiem ojca, malarza i profesora sztuki na lokalnej akademii. Edukację artystyczną kontynuował w Barcelonie, Madrycie a następnie w Paryżu. Bogate życie artystyczne stolicy powodowało, że często wracał do Francji. W wieku 23 lat zdecydował się zostać tam na stałe.

Pierwszy okres jego twórczości nosił silne znamię inspiracji postimpresjonizmem i symbolizmem. Określany był mianem niebieskiego ze względu na dominujące na obrazach odcienie błękitu, podkreślające nastój melancholii i samotności bohaterów, głównie przedstawicieli niższych warstw społecznych. Hiszpan namalował wówczas takie dzieła jak Życie, Stary gitarzysta oraz Śniadanie ślepca.

W Paryżu Picasso szybko włączył sie w życie bohemy zamieszkującej sławną dzielnicę Montmarte. W jego pracowni spotkać można było takich artystów jak poetę Guillame Apollinaire i malarza Henri Matisse’a. Mając 24 lata Picasso wkroczył w kolejny etap swojej twórczości, tzw. okres różowy. Bohaterów swoich prac, głównie akrobatów i cyrkowców, przedstawiał w sposób poetycki i pogodny. Obrazy Picassa zyskiwały coraz większą sławę a on sam, znajdując się pod kuratelą takich marszandów jak Gertruda Stein, mógł skoncentrować się na dalszych poszukiwaniach malarskich.

W 1907 roku przedstawił kontrowersyjne płótno Panny z Awinionu łączące inspiracje tradycyjną sztuką afrykańską z modernistyczną deformacją bryły i przestrzeni. Zgeometryzowane i uproszczone postacie zapowiadały okres kubizmu. Wkrótce nowy styl zaczął dominować w pracach Picassa. Powstałe wówczas Martwa natura z wyplatanym krzesłem i Portret Ambroise’a Vallarda zrywały z tradycyjnym, perspektywicznym ujmowaniem przestrzeni na rzecz syntezy kilku punktów widzenia. Picasso, idąc krok dalej, zaczął do płócien przyklejać przedmioty codziennego użytku, fragmenty gazet, kawałki sznurka, torując w ten sposób drogę dla technik collage’u i assemblage’u. Coraz częściej sięgał także po inne środki wyrazu - rzeźbę i ceramikę.

W 1937 roku Picasso namalował obraz Guernica, hołd złożony ofiarom bombardowania tytułowego miasta przez faszystowskie wojska. Kompozycja przedstawiająca plątaninę ciał łączyła w sobie cechy malarstwa kubistycznego, symbolicznego i surrealistycznego.  Po zakończeniu drugiej wojny światowej Picasso wstąpił do Komunistycznej Partii Francji, jednak poza sporadycznymi przypadkami, jak udział w Kongresie Obrońców Pokoju we Wrocławiu w 1948, nie brał aktywnego udziału w życiu politycznym. Kontynuował natomiast swoje twórcze poszukiwania idąc w kierunku ekspresji i żywego, pełnego koloru. Tworzył kompozycje figuralne, pejzaże, sceny mitologiczne i fantastyczne a także reinterpretacje dzieł klasyków. Do końca zachował swój południowy temperament w nowatorski i śmiały sposób traktując materię malarską, a także wiążąc sie z kolejnymi, młodymi kochankami zafascynowanymi genialnym Hiszpanem. Z tego okresu pochodzą obrazy Akt na krześle, Portret siedzącej kobiety, Pocałunek oraz Śniadanie na trawie. Na serii płócien Las Meninas przedstawił własną wariację na temat dzieła Velazquez’a.

Zmarł w 1973 roku w wieku 92 lat, pozostawiając po sobie ponad 1800 obrazów i około 1200 rzeźb oraz niezliczoną liczbę rysunków i grafik.

Zobacz ofertę naszej galerii sztuki produkty

Biały byk

Średnia ocena: 0,00

Popołudnie

Średnia ocena: 0,00