Jean-Michel Basquiat w Platine.pl
wykop facebook blip twitter flaker

Jean-Michel Basquiat

Jean-Michel Basquiat (1960-1988) był amerykańskim malarzem oraz reprezentantem ruchu graffiti. Jego pełne ekspresji wypowiedzi były pozornie niedbałą mieszaniną groteskowych postaci, wielokolorowych plam, cytatów z masowych środków przekazu, fragmentów teksów, aluzji do jazzu i świata reklamy. Widoczne w jego twórczości były wpływy prymitywnej sztuki afrykańskiej i kultury etnicznej. Początkowo wykonywał graffiti na ulicach Nowego Jorku by po odniesieniu sukcesu przenieść swój charakterystyczny styl na płótno. Był pierwszym czarnoskórym malarzem, który zrobił międzynarodową sławę. Był autorem takich prac jak Bez tytułu (Bokser), Bez tytułu (Czaszka), Autoportret oraz Papieros.

Jego prace znajdują się w ważniejszych galeriach sztuki współczesnej m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie i Centrum Pompidou w Paryżu.

W 2002 roku obraz Basquita Profit I Został sprzedany za ponad 5 milionów dolarów. W roku 2008 dzieło bez tytułu (Bokser) osiągnęło podczas aukcji cenę ponad 13,5 miliona dolarów. Najwyższa kwota jaką zapłacono za płótno malarza to 14,6 miliona dolarów za pracę bez tytułu z 1981 roku.

 

fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News

Zobacz ofertę naszej galerii sztuki produkty

Muszle

Średnia ocena: 0,00

Trzy piętra

Średnia ocena: 0,00

In Space

Średnia ocena: 0,00