David Hockney - historia
wykop facebook blip twitter flaker

David Hockney

David Hockney urodził się 9 lipca 1937 w angielskim mieście Bradford. Pochodził z rodziny robotniczej i był jednym z pięciorga dzieci Kenneth i Laury Hockney. Już w wieku 11 lat zdecydował, że zostanie malarzem. W tym okresie malował pogodne w nastroju obrazy przedstawiające min. krople wody, fale rozbijające się o brzeg czy pocałunek. Głównym wówczas tematem jego prac była afirmacja rzeczy prostych, radości płynącej z ich kontemplacji.

W 1953 roku rozpoczął edukację w Breadford School of Art a sześć lat później studia w Royal Collage of Art w Londynie. Podczas pierwszego roku studiów uległ na krótko fascynacji ekspresjonizmem abstrakcyjnym, stworzył serię obrazów w tym stylu, jednak szybko powrócił do praktykowania malarstwa figuratywnego. Znaczny na to wpływ miała twórczość R. B. Kitay'a z którą się wówczas zetknął.

Podobnie jak Amerykański artysta, Hockney postanowił skupić się na utrwalaniu otaczających go prostych scen i przedmiotów. W ich przedstawianiu nawiązywał w stylu do ilustracji obecnych w popularnych czasopismach nierzadko swym kolorowym pracom nadając żartobliwy ton. Jego płótna zaliczono wówczas do rodzącego się wówczas nurtu pop-artu lecz on odżegnywał się od takie klasyfikacji będąc przeciwnym jakiemukolwiek szufladkowaniu. W 1961 roku zakończył studia z wyróżnieniem oraz wziął udział w wystawie zbiorowej Młodzi Współcześni.

W wieku 26 lat Hockney miał swoją pierwszą wystawę indywidualną, która okazała się wielkim sukcesem i podczas której sprzedano wszystkie wystawiane prace malarza. Dzięki nowatorstwu i oryginalności twórczość  artysty zwróciła uwagę krytyków i dilerów sztuki.  Jego nazwisko coraz częściej zaczęło pojawiać się na łamach prasy czemu sprzyjało jego bogate życie towarzyskie a przede wszystkim barwny charakter.  W tym okresie namalował min. obraz Ja i moi bohaterowie, Drugie małżeństwo oraz Scena domowa.

W 1964 roku przeniósł się na trzy lata do Stanów gdzie obok działalności artystycznej podął się pracy wykładowcy na uczelniach Iowa, Kolorado i Kalifornii. Przed przeprowadzką na stałe do Los Angeles w 1978 roku często podróżował między Ameryką i Anglią.

Od przełomu lat 60. i 70. malarstwo Hockneya stało się bardziej realistyczne i konwencjonalne, nadal było pogodne lecz już pozbawione nuty kpiny charakterystycznej dla wczesnego okresu twórczości. Na jego obrazach widoczna była inspiracja kalifornijskim pejzażem, z jego architekturą i roślinnością. Tematem prac stały się takie charakterystyczne elementy regionu  jak morze, słońce, niebo, posiadłości zamożnych ludzi. Ulubionym jego motywem były otwarte baseny, które stały się tłem dla jego portretów i autoportretów lub jako główny bohater zyskiwały metaforyczny charakter. Powstały w tym czasie dzieła jak Państwo Clark i Percy, Większy plusk, Portret Nick'a Wilder'a, Dwa leżaki oraz Portret artysty.
W latach 80. Hockey zintensyfikował swoje eksperymenty z fotografią, które przeprowadzał od czasów studiów. Osiągnął ciekawe i oryginalne efekty składając obraz danego obiektu z wielu zdjęć, głównie Polaroidów zrobionych z różnych punktów widzenia. W ten sposób tworzył portrety  jak Moja matka i Kasmin oraz pejzaże, min.  Autostrada Pearlblossom. Jego otwartość na nowe media zaowocowała także setkami portretów, martwych natur i pejzaży, stworzonymi w ciągu ostatnich za pomocą programów graficznych dostępnych na iPodach oraz iPadach.

Jego jednak głównym medium pozostały jednak tradycyjne techniki malarskie jak olej, farby akrylowe oraz wodne. Za pomocą tych ostatnich stworzył m.in. liczną serię pejzaży krajów które odwiedził: Norwegii, Islandii, Hiszpanii oraz Francji. Do istotnych form jego działalności zaliczyć także należy projektowanie scenografii dla teatrów i oper a także publikację książek na temat sztuki min. Podróże z piórem, ołówkiem i tuszem oraz Wiedza tajemna. Sekrety technik malarskich Dawnych Mistrzów.

Artysta obecnie mieszka i tworzy w Los Angeles. Wiele czasu spędza także w swojej rodzinnej Anglii gdzie, obok utrwalania krajobrazu hrabstwa Yorkshire, chętnie bierze udział w wystawach, projektach i filmach poświęconych jego lub innych artystów twórczości.Zobacz ofertę naszej galerii sztuki produkty

Akt kobiecy 2

Średnia ocena: 0,00

Plac

Średnia ocena: 0,00

Sen św. Jakuba

Średnia ocena: 0,00