11 listopada to w Czechach dzień wina
Styl Życia Wellness 11 listopada to w Czechach dzień wina

11 listopada to w Czechach dzień wina. Tak będą świętować

11 listopada to w Czechach dzień wina. Tak będą świętować
Winorośl uprawia się nawet na zboczach wokół Pragi [fot: Adam Jones/CC BY-SA 2.0/flickr]

Francuzi świętują hucznie swoje Beaujolais Nouveau, a Czesi od 11 listopada degustują młode wino świętomarcińskie. Czeskie wina są świeże, charakteryzują się owocowym smakiem i charakterystycznym aromatem. Cieszą się uznaniem na całym świecie.

Celebracja nowego wina rozpoczyna się jednak jeszcze przed dniem św. Marcina. Staruje już 7 listopada w Ceskim Krumlovie, gdzie rozpocznie się Festiwal Wina. W wydarzeniu wezmą udział najlepsi czescy winiarze, sommelierzy i kucharze. Smakosze wina będą mogli spróbować ponad 150 gatunków czeskich, morawskich i zagranicznych win. Nie zabraknie również wyśmienitej kuchni i dobrej muzyki.

Według tradycji ludowej św. Marcin przybywa w listopadzie na białym koniu. Oznacza to, że śnieg zaczyna padać nie tylko w górach, ale również na nizinach. Wraz z nim do Czech przybywa tradycyjna biesiada i młode wino. Obchody rozpoczyna symboliczny wjazd świętego Marcina wraz z orszakiem. Towarzyszą mu różne postacie, m.in. kuglarze, żołnierze i chłopki.

W Ceskim Krumlovie obchody dnia świętego Marcina trwają zwykle cały tydzień. Oprócz młodego wina, świętu towarzyszy również pieczenie gęsi. To tradycyjne danie oferuje wówczas każda dobra restauracja. Zwykle gęś podawana jest z knedlikiem i czerwoną duszoną kapustą, a także jesiennymi jabłkami. Legenda mówi, że gęsi przeszkadzały świętemu Marcinowi wygłaszać kazania, dlatego dziś odbywają karę i.... pieką się w brytfannach.

Tradycja świętomarcińska pochodzi z XVIII wieku. Wówczas to w dzień świętego Marcina właściciele winnic odwiedzali swoich winiarzy. Próbowali wówczas nowego wina i decydowali, czy podtrzymać współpracę na kolejny rok.

Czytaj w Platine.pl
Niezwykła atrakcja turystyczna. Zapisy z rocznym wyprzedzeniem
Turyści coraz częściej płacą za możliwość udziału w winobraniu. Największą gratką jest udeptywanie winogron.
Jesień i zima najlepsze pora na... nurkowanie
Niskie temperatury sprawiają, że glony przystają kwitnąć i przejrzystość wody wzrasta. Można wówczas podziwiać podwodne widoki niedostępne latem.
Tak wygląda następca Costa Concordii
Costa Diadema to największy statek pod włoską banderą, jaki zbudowano.
Tagi:

turystyka

czechy

wino

alkohole

św. marcin

dzień św. marcina

czeskie wino

SKOMENTUJ

Podpis:   
Podaj trzeci znak kodu Be9Li
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.